Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja: Na Uniwersytecie Przyrodniczym będą kształcić weterynarzy

Katarzyna Sklepik
Studenci weterynarii będą mieli wiele zajęć praktycznych
Studenci weterynarii będą mieli wiele zajęć praktycznych Tomasz Hołod/Polskapresse
Od października na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym prowadzone będą przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym - studia weterynaryjne. Będzie to piąta uczelnia w kraju, która kształcić będzie przyszłych lekarzy weterynarii. Do tej pory młodzi Wielkopolanie, którzy chcieli pracować w tym zawodzie, mogli studiować we Wrocławiu, Warszawie, Olsztynie lub Lublinie.

Zapotrzebowanie na weterynarzy i atrakcyjność, także finansowa, tego zawodu już od lat pokazuje, że cieszy się on dużym zainteresowaniem absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Między innymi tym podyktowana była decyzja o utworzeniu tego kierunku na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Przeprowadzone przez nas badania ankietowe w wielkopolskich liceach ogólnokształcących świadczą, że uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym, wykazują ogromne zainteresowanie podjęciem studiów weterynaryjnych w Poznaniu. To sprawia, że nie musimy martwić się o dobrze przygotowanych kandydatów na tego rodzaju studia - wyjaśnia dr hab. Tomasz Szkudelski, prodziekan ds. studiów na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt.

Przyszli weterynarze mogą być spokojni, że po studiach znajdą pracę. W Wielkopolsce nie tylko jest mnóstwo gospodarstw hodujących zwierzęta, szczególnie bydło, trzodę chlewnej i drób, ale coraz więcej zwierzaków mamy w domach.

- Na studiach weterynaryjnych chcemy umożliwić studentom zdobycie szczególnie dużego zasobu wiedzy z zakresu biologii i chorób małych zwierząt, w tym także zwierząt egzotycznych. Zatrudniliśmy już specjalistów w tej dziedzinie - dodaje prodziekan. - To stało się oczywiste w sytuacji niemal lawinowo rosnącej liczby zwierząt z odległych krajów sprowadzanych i hodowanych przez hobbystów. Leczenie takich "okazów" wymaga specjalistycznej wiedzy i praktyki weterynarza, a nabycie tych umiejętności daje młodym weterynarzom większe możliwości podjęcia atrakcyjnej pracy zawodowej.
Na studiach weterynaryjnych (będą trwały 5 i pół roku), oprócz zajęć teoretycznych, przewidziano dużą liczbę zajęć praktycznych. - Będą to ćwiczenia, praktyki: hodowlana, kliniczna i w inspekcji weterynaryjnej, a także staże kliniczne - mówi prodziekan.

Jeszcze przed uruchomieniem naboru na pierwszy rok, zawiązano spółkę "Wielkopolskie Centrum Chirurgii Eksperymentalnej", która umożliwi prowadzenie badań naukowych wspólnie z Uniwersytetem Medycznym. Ma być też miejscem praktyk studenckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski