Poznań: Dziś 66. rocznica końca walk

  Poznań: Dziś 66. rocznica końca walk

  Anna Jarmuż

  - Wyzwolenie, wyswobodzenie, koniec walk. 23 lutego ma dla miasta znaczenie symboliczne - mów prof. Zbigniew Pilarczyk z Zakładu Historii Wojskowej UAM.
  Dokładnie 66 lat temu zakończyła się wojenna batalia o Poznań. Ostatnim punktem niemieckiego oporu był Fort Winiary (Cytadela), gdzie dziś - jak co roku - odbędą się uroczystości upamiętniające.

  O godzinie 12, w miejscu dawnych walk, zabije Dzwon Pokoju. Odegrany zostanie polski hymn i zawyją syreny alarmowe. Pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, Alianckich i Cytadelowców zastępca prezydenta miasta - Sławomir Hinc - złoży kwiaty i przemówi do wszystkich zebranych. W ten sposób miasto odda hołd poległym bohaterom.

  Ceremonię na Cytadeli poprzedzi złożenie kwiatów na grobach polskich, niemieckich i radzieckich żołnierzy, spoczywających na miłostowskim cmentarzu. Po ceremonii prezydenci miasta spotkają się z kombatantami wojennymi.

  - Co roku pojawia się dylemat, jak traktować ten dzień. Budzi on wiele kontrowersji. Poznań został wyzwolony z okupacji niemieckiej, dostał się jednak pod okupację radziecką - mówi profesor Pilarczyk. I dodaje: - Ważna jest pamięć o tych, co zginęli, i tych z gwiazdką i tych bez. Ludziom zdarza się o tym nie pamiętać. Warto, choć raz w roku, pójść na Cytadelę i zadumać się nad przewrotnością historii - namawia profesor Pilarczyk.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo