Poznań: Niebezpieczne schody - pułapka na Wildzie

  Poznań: Niebezpieczne schody - pułapka na Wildzie

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Pół biedy, gdy temperatury są dodatnie. Jednak zima znów wróciła. A poznaniacy, jak zwykle, mają problem z poruszaniem się po oblodzonych i zaśnieżonych nawierzchniach. Szczególnie tych, na których nie wysypano soli lub piasku. I szczególnie ci starsi. Żeby dostać się do jednego z targowisk, trzeba przejść z Górnej Wildy na Dolną nowymi schodami przy ulicy Głębokiej. Problem w tym, że, o ile wejść jeszcze można, o tyle zejście graniczy już z cudem. Mieszkańcy Wildy alarmują - ta ekwilibrystyka może zakończyć się tragedią.
  Mieszkańcy mają problem z utrzymaniem równowagi na wyremontowanych schodach między Górną i Dolną Wildą

  Mieszkańcy mają problem z utrzymaniem równowagi na wyremontowanych schodach między Górną i Dolną Wildą ©Maciej Łosiak

  - Nie każdy odważy się zejść po schodach bez trzymania się poręczy. A już szczególnie starsze i schorowane osoby. Mieszkańcy, którzy boją się o swoje zdrowie, muszą więc nadrabiać drogi i chodzić naokoło. A ci, którzy wracają z zakupów, obładowani siatkami, ślizgają się i przewracają na feralnych schodach - mówi poznaniak Krzysztof Jezierski.
  Rzecz jednak nie tylko w tym, że schody pokryte są śniegiem i lodem. Materiał, z którego je wykonano, również może być przyczyną nieszczęścia. - Schody są śliskie, bo wykończono je specjalnymi płytkami z połyskiem. Może i prezentują się ładnie, ale zimą można sobie tu złamać nogę. Wygląda na to, że nawet posypanie ich piaskiem, może nic nie dać - dodaje Krzysztof Jezierski.


  Inni mieszkańcy Wildy też narzekają na schody-pułapkę. I zastanawiają się, jak można było dopuścić do realizacji tak niepraktycznego projektu.
  - Kto wyraził zgodę na to, żeby wykonano je z takiego właśnie materiału? Codziennie przechodzą tędy rzesze ludzi. I wszyscy muszą dreptać i patrzeć pod nogi, by zwyczajnie nie wylądować na plecach. Sama straciłam kiedyś równowagę i wywinęłam na schodach orła. To prawdziwy cud, że nic mi się nie stało - relacjonuje Teresa Klemaszewska.

  Gruntowny remont schodów przeprowadzono w 2003 roku. I wtedy też podjęto decyzję o tym, jak będą wyglądały. A co znajdowało się tam wcześniej?
  - Stare drewniane i częściowo zniszczone schody, których elementy, na przestrzeni lat, zostały rozkradzione - mówi Adam Babicz przewodniczący Rady Osiedla Wilda. - Przez długi czas nikt nie chciał się "przyznać" do tej ruiny. W końcu jednak, pod koniec pierwszej kadencji rady osiedla, udało się przeprowadzić ich całkowitą renowację - dodaje.
  A o tym, że była niezbędna i że to miejsce jest szczególnie uczęszczane przez mieszkańców Wildy, mówią wszyscy.

  - To nie tylko kwestia znajdującego się w pobliżu targowiska i gabinetów lekarskich - tłumaczy Adam Babicz. - Wielu mieszkańców traktuje schody jak skrót do pobliskiego przystanku tramwajowego, bo znajdują się one w połowie drogi między ulicami Wierzbięcice i Królowej Jadwigi.

  Wszyscy oni muszą jednak zachować szczególną ostrożność podczas stawiania kroków na kolejnych stopniach. I stosować specjalną "technikę" ich pokonywania, jeśli chcą, by wszystko zakończyło się szczęśliwie...
  - To prawda, że te schody są szczególne, bo są bardzo szerokie. I jeśli idzie się środkiem i nie trzyma poręczy, można mieć problem z utrzymaniem równowagi - przyznaje Adam Babicz. - Do tej pory nie docierały do mnie jednak sygnały o tym, że zimą sprawiają aż takie problemy mieszkańcom Wildy. I że jest kłopot z ich przyczepnością.

  I dodaje: - Obiecuję, że w najbliższym czasie sam przejdę się tamtędy i sprawdzę, jak powierzchnia schodów sprawdza się o tej porze roku. A potem ewentualnie podejmiemy działania, które zmierzać będą do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców dzielnicy.
  To jednak niejedyny taki problem w Poznaniu. Od miesięcy trwa remont schodów przy ul. Słowiańskiej. A mieszkańcy nie mają jak dojść na pobliski przystanek PST.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Muszę powiedziec

  Ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  ze tekst swietny. trzyma w napieciu do ostatniego zdania

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Muszę powiedziec

  Ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  ze tekst swietny. trzyma w napieciu do ostatniego zdania

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do czytelnika

  czytelnik II (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Fakt - tekst jest sformulowany niescisle. Powinno byc: Od wielu miesiecy trwa remont schodow przy ul. Slowianskiej. Pasazerowie chcacy dotrzec do przystanku musza znacznie nakladac drogi, co jest...rozwiń całość

  Fakt - tekst jest sformulowany niescisle. Powinno byc: Od wielu miesiecy trwa remont schodow przy ul. Slowianskiej. Pasazerowie chcacy dotrzec do przystanku musza znacznie nakladac drogi, co jest uciazliwe i skutkuje czesto tym, ze trawmaj juz odjedzie, zanim zdaza na przystanek dotrzec.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PST Słowiańska

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  "To jednak niejedyny taki problem w Poznaniu. Od miesięcy trwa remont schodów przy ul. Słowiańskiej. A mieszkańcy nie mają jak dojść na pobliski przystanek PST. "

  Czy mogliby Państwo nie kłamać?...rozwiń całość

  "To jednak niejedyny taki problem w Poznaniu. Od miesięcy trwa remont schodów przy ul. Słowiańskiej. A mieszkańcy nie mają jak dojść na pobliski przystanek PST. "

  Czy mogliby Państwo nie kłamać? Wyznaczono obejście remontowanych schodów, na przystanku są codziennie tłumy ludzi. Państwa zdaniem zapewne teleportują się tam, skoro nie mają jak tam dojść, tak?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo