Poznań: Na Ostrów Tumski wjedzie ciężki sprzęt

  Poznań: Na Ostrów Tumski wjedzie ciężki sprzęt

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Na plac budowy Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu lada dzień wjedzie ciężki sprzęt. Rozpocznie się kopanie i wylewanie fundamentów. ICHOT, którego budowa ma kosztować 100 mln zł, a przygotowanie ekspozycji ponad 30 mln, zostanie otwarte dla zwiedzających w maju przyszłego roku.
  Chlubą stolicy Wielkopolski na Euro 2012 będzie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, najnowocześniejszy w Polsce gmach biblioteki, Rezerwat Archeologiczny oraz kompleks sal i powierzchni wystawienniczych w CK Zamek.

  To nie będzie zwykłe muzeum. Multimedialne prezentacje, projekcje filmowe, urządzenia interaktywne, makiety i wizualizacje - wszystko to ma umożliwić zwiedzającym odbycie podróży w czasie.
  Historia ma być na wyciągnięcie ręki, dlatego wiele eksponatów będzie można dotknąć i zastosować, wcielając się w role dawnych mieszkańców Ostrowa. Będą też sale przygotowane specjalnie pod kątem najmłodszych, dla których powstanie specjalny program zwiedzania, opierający się na grach i zabawach.

  Nieco później rozpocznie się budowa Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim. Znajdzie się on przy ulicy ks. Posadzego, na trasie prowadzącej z lewobrzeżnej bramy Jazu Katedralnego (Śluzy Tumskiej), który zresztą będzie częścią Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, w kierunku Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego. Budowa pochłonie 4,5 mln złotych i zakończy się pod koniec tego roku.

  Zaawansowane są już prace przy budowie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich. Inwestycja ma kosztować ponad 100 mln złotych, ale dzięki temu Poznań będzie mógł się pochwalić jednym z najnowocześniejszych gmachów bibliotecznych w Europie.
  - Trwają prace ziemne, w których zima nam nie przeszkadza. Na razie wszystko udaje nam się wykonywać zgodnie z planem - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor biblioteki.

  Tak samo jest przy modernizacji Sali Wielkiej w CK Zamku. Kończą się prace przygotowawcze i niebawem rozpocznie się wyburzanie wnętrza i zmiana rozplanowania sal. Całość kosztować będzie 50 mln zł.

  Do Euro 2012 zakończy się pierwszy etap budowy zamku królewskiego na Wzgórzu Przemysła. Uroczyste otwarcie gmachu, który ma kosztować 18 mln złotych, planowane jest na 2013 rok.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zamek

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  Już ja widzę ten Zamek:/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo