Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014 w Wielkopolsce. Oto wszyscy kandydaci! [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz, Paulina Jęczmionka
Tydzień temu rozpoczęliśmy głosowanie na Człowieka Roku 2014. Dziś przedstawiamy wszystkie - także nowe, nadesłane - nominacje do tytułu.

Jak będziemy wspominać 2014 rok? Co na stałe zapisze się nie tylko w naszej pamięci, ale i historii regionu, kraju, świata? Kto się do tego przyczynił, osiągając coś wielkiego, robiąc rzeczy wyjątkowe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukamy w plebiscycie "Głosu Wielkopolskiego" na Człowieka Roku 2014.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Wspólnie z czytelnikami wyróżniliśmy ponad 30 poznaniaków, którzy zasługują na ten tytuł. Osób zasłużonych, wyjątkowych, odnoszących sukces - lokalnie, w regionie, ale także w skali kraju, a nawet świata. Dziś prezentujemy wszystkich nominowanych w poznańskiej edycji plebiscytu. A głosowanie na Człowieka Roku 2014 już trwa - w Poznaniu oraz osobno we wszystkich powiatach, w których wydajemy nasze tygodniki.

Nominowani to ludzie z różnych branż, środowisk, w różnym wieku. Łączy ich jednak pasja, zaangażowanie, nieszablonowe działania i osiągnięcia. Każda z tych osób jest jedyna w swoim rodzaju. To społecznicy, artyści, naukowcy, lekarze, policjanci, strażacy, sportowcy czy młodzi przedsiębiorcy. Tyle że często działają bez rozgłosu, nie chwalą się swoimi dokonaniami. Chcemy ich wszystkich docenić i pokazać szerszej publiczności. A czytelnicy zdecydują, kto z nich najbardziej zasłużył na tytuł Człowieka Roku 2014.

Już w poprzednich edycjach plebiscytu pokazali, że mniej ważne jest to, czym dany kandydat się zajmuje, a ważniejsze, że krzewi wielkopolską pracę organiczną, ma otwarte serce i pozostaje blisko ludzi. Taki jest właśnie prof. Jacek Łuczak, lekarz, twórca i od wielu lat szef Hospicjum Palium, laureat poznańskiej edycji Człowieka Roku 2012.

- Palium było pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Największym wyzwaniem było zbudowanie zespołu ludzi, którzy zajmą się opieką paliatywną - tak opowiadał nam o początkach hospicjum prof. Jacek Łuczak. - Potrzebni byli ludzie o wielkim sercu i rozumie. Mam szczęście, że taki zespół udało się zbudować. Każdego dnia doceniają to chorzy i ich bliscy. A ich spojrzenia czy ciepłe słowa są dla nas najlepszym zadośćuczynieniem i zachętą do dalszej pracy.

W edycji wojewódzkiej Człowiekiem Roku 2012 została z kolei Ludwika Własińska, właścicielka firmy Acrylmed w Śremie, założycielka Fundacji Dr Lucy i szefowa schroniska dla zwierząt w Gaju. Przedsiębiorca z ponad 20-letnim stażem, a przy tym wielka miłośniczka zwierząt.

Rok później Człowiekiem Roku 2013 w Wielkopolsce również został przedsiębiorca - Zbigniew Drzymała, założyciel firmy Inter Groclin Auto. Wielkopolanie docenili go za to, że nie poddał się, gdy na rynku motoryzacyjnym szalał kryzys. Poszukał rozwiązania, jego spółka Inter Groclin Auto zaczęła produkować wiązki kabli, połączyła się z firmą Kabel-Technik-Polska. W efekcie uratowała tysiące miejsc pracy, a nawet - zatrudniła kilkaset nowych osób. Drzymała angażował też swoją firmę w działania charytatywne i sportowe.

- Mam nadzieję, że zaczynamy jako społeczeństwo dostrzegać, jak ważna jest gospodarka - mówił "Głosowi". - Widzimy, jakie spustoszenie w życiu polskiej rodziny i wychowaniu rodzi bezrobocie - często wśród ludzi bardzo młodych, którym praca powinna dawać możliwość samorealizacji, rozwoju, budowania więzi. Praca to warunek prawidłowego rozwoju społecznego. Mam nadzieję, że nasze elity polityczne zaczną wreszcie to dostrzegać.

Z kolei w ubiegłorocznej, poznańskiej edycji mieszkańcy docenili Henryka Jana Sienkiewicza, kaprala z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, który uratował życie starszej kobiecie. - Zgodnie ze złożoną przysięgą, moim obowiązkiem jest obrona ojczyzny. A ojczyzna to również obywatele. Ta przysięga obowiązuje nawet, gdy zdejmuję mundur - mówił o swoim bohaterskim czynie Sienkiewicz. Jak zatem widać, w plebiscycie docenia się przede wszystkim postawę i osiągnięcia, a nie zawód czy zainteresowania.

Dlatego wśród tegorocznych nominowanych również mamy przedstawicieli różnych profesji. Po prostu - ludzi z pasją. Łącznie to ponad 30 kandydatów w samym Poznaniu. Ale głosowanie równolegle odbywa się też we wszystkich powiatach, w których wydajemy tygodniki oraz tam, gdzie prowadzimy portale Nasze Miasto.

W związku z tym zmieniła się sytuacja jednej z kandydatek, którą pierwotnie, omyłkowo umieściliśmy w poznańskiej edycji plebiscytu. Doktor Bożena Janicka, lekarka i szefowa wielkopolskiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, choć działa w całym województwie, pochodzi i pracuje bowiem w Koninie. Dlatego przenieśliśmy jej kandydaturę oraz wszystkie zdobyte do tej pory głosy do plebiscytu w Koninie. Od teraz można na nią głosować, wysyłając SMS o treści CRKO.7 pod numer 72355. A bieżące wyniki oraz opisy konińskich kandydatów można znaleźć na stronie: konin.naszemiasto.pl/czlowiek-roku/. Za pomyłkę najmocniej przepraszamy - i kandydatkę, i osoby na nią głosujące.

Przypominamy, że głosowanie w plebiscycie na Człowieka Roku 2014 podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy potrwa do 3 lutego, do północy. Wyłonimy w nim laureatów wszystkich lokalnych edycji plebiscytu (poznańską prowadzi "Głos Wielkopolski", pozostałe nasze tygodniki oraz portale Nasze Miasto. Wyniki na bieżąco prezentujemy w internecie oraz na portalach Nasze Miasto. Będziemy je podsumowywać, a także opisywać wszystkich kandydatów, ich pasje, osiągnięcia na łamach gazety i tygodników. A 3 lutego poznamy zwycięzców ze wszystkich lokalnych edycji plebiscytu.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Z kolei od 6 lutego do 21 lutego potrwa etap wojewódzki Człowieka Roku 2014, w którym udział wezmą zwycięzcy lokalnych edycji. A już 26 lutego, podczas gali w Pałacu Działyńskich w Poznaniu wręczymy wyróżnienia.

Jak głosować?

  • Głosowanie odbywa się wyłącznie przez system SMS według wzoru: SMS o treści CR.X, gdzie "X" jest numerem kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod numer telefonu 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Na takiej samej zasadzie, ale z innymi prefiksami (np. CRKO w Koninie) odbywa się głosowanie na Człowieka Roku 2014 w powiatach, w których ukazują się tygodniki "Głosu". Jeden wysłany SMS to jeden głos. A można wysłać ich wiele.
  • Pierwszy, lokalny etap głosowania kończy się 3 lutego. Wtedy poznamy laureatów z każdego powiatu, w którym wydajemy tygodnik i mamy portal.
  • Od 6 lutego do 21 lutego potrwa etap wojewódzki Człowieka Roku 2014. W nim udział wezmą i powalczą o tytuł zwycięzcy lokalnych edycji. Ogłoszenie wyników nastąpi po zakończeniu głosowania. A 26 lutego podczas uroczystej gali w Pałacu Działyńskich zostaną wręczone wyróżnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski