Poznań: Na Cytadeli walczyło 160 rekonstruktorów. Film

  Poznań: Na Cytadeli walczyło 160 rekonstruktorów. Film

  Bartosz Trzebiatowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Na Cytadeli walczyło 160 rekonstruktorów. Film

  ©Grzegorz Dembiński

  Tłumnie zgromadzeni w niedzielę na Cytadeli widzowie, mimo mrozu nie mogli narzekać na nudę. W zaprezentowanej tam inscenizacji wzięła udział rekordowa liczba rekonstruktorów. Było dużo huku, wystrzałów, krzyków i brawurowych pojedynków, a całość przedstawiała się niezwykle efektownie.
  Poznań: Na Cytadeli walczyło 160 rekonstruktorów. Film

  ©Grzegorz Dembiński

  - Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć wydarzenia sprzed 66 lat i zachęcić do zainteresowania historią Poznania. Ta impreza ma popularyzować dziedzictwo forteczne i militarne stolicy Wielkopolski - mówi Przemysław Maćkowiak, szef Stowarzyszenia Twierdza i Dawny Garnizon Poznań.

  W 1945 roku, od końca stycznia wojska radzieckie toczyły ciężkie walki o Twierdzę Poznań. Zakończyły się one 23 lutego, gdy zdobyto ostatni punkt niemieckiego oporu, którym była poznańska Cytadela.
  Właśnie tam zaprezentowano inscenizację. Na polanie, w pobliżu Muzeum Uzbrojenia można było zobaczyć efektowną potyczkę zwiadu rosyjskiego wzmocnionego cytadelowcami z oddziałem niemieckim broniącym umocnionych pozycji.

  Zobacz film: Rekonstrukcja walk o Cytadelę

  - To była rekordowa rekonstrukcja - mówi P. Maćkowiak. - Wzięło w niej udział 160 pasjonatów historii, z 16 grup. Przyjechali goście z całej Polski, a także Rosjanie z Kaliningradu. Tegoroczną nowością była pirotechnika w wykonaniu profesjonalnej firmy, dlatego widzowie mogli zobaczyć i poczuć atmosferę pola bitwy - dodaje.

  W niedzielę na Cytadeli można też było obejrzeć wystawę sprzętu i uzbrojenia grup biorących udział w imprezie, a także posilić się wojskową grochówką. Przy Pomniku Bohaterów oddano hołd poległym w walkach, a nowością był też spacer z opowieścią o historii najlepiej zachowanego fragmentu umocnień Cytadeli.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo