Poznań: Marcinka hak na raka. Film

  Poznań: Marcinka hak na raka. Film

  Alicja Lehmann

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Antynowotworowa akcja odbyła się w tym roku po raz czwarty

  Antynowotworowa akcja odbyła się w tym roku po raz czwarty ©Janusz Romaniszyn

  "Palenie to... z siebie głupka robienie" albo "Gdy palenie jest w modzie... witaj smrodzie", to tylko niektóre hasła, jakie porozwieszane były w piątek w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uczniowie tej szkoły przeprowadzili akcję informacyjną, dotyczącą raka płuc.
  Antynowotworowa akcja odbyła się w tym roku po raz czwarty

  Antynowotworowa akcja odbyła się w tym roku po raz czwarty ©Janusz Romaniszyn

  Impreza zorganizowana była w ramach ogólnopolskiej akcji "Mam haka na raka", w której poznańskie liceum wzięło udział już po raz czwarty. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest nowotwór płuc.

  - Akcja polega na rozpropagowaniu informacji o profilaktyce przeciwko właśnie temu nowotworowi - mówi Aleksandra Krasińska, lider projektu, uczennica klasy biologiczno-chemiczno-fizycznej w "Marcinku". - W związku z tym, że najczęstszą przyczyną raka płuc jest palenie, na tym skupiliśmy się najbardziej.


  Zobacz film: Poznań. Mam haka na raka

  Grupa, organizująca akcję, przeprowadziła ankietę wśród uczniów szkoły, dotyczącą palenia papierosów. Wzięła w niej udział prawie połowa uczących się w Marcinku licealistów. Uczniowie musieli odpowiedzieć między innymi na pytania czy i jak często palą oraz czy wiedzą o tym ich rodzice. Wyniki pokazały, że 30 proc. ankietowanych regularnie pali papierosy, z czego 14 proc. zaczęło jeszcze w szkole podstawowej. Prawie połowa rodziców uczniów, którzy palą, nie wie o problemie, a aż 18 proc. w ogóle nie porusza tego tematu.

  Główną częścią wczorajszej akcji był wykład dr. hab. n. med. Rodryga Ramlaua, ordynatora oddziału onkologii klinicznej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. Dr Ramlau jest ponadto absolwentem Marcinka.

  - Niektórzy z tych uczniów mogą być już nałogowymi palaczami - mówił Ramlau. - Będę starał się przekazać wiadomości dotyczące powstawania nowotworu płuc oraz jak temu zapobiegać, a przede wszystkim, jaki jest obecnie sposób postępowania z chorymi, po diagnozie.

  Według statystyk w Polsce rocznie rozpoznawanych jest ponad 20 tys. nowych zachorowań rocznie. W samej Wielkopolsce odnotowuje się ich ponad 1,5 tys. Rak płuc jest nowotworem numer jeden pod względem umieralności. Najtrudniej też go wykryć w początkowej fazie i dlatego tylko 15 proc. diagnozowanych pacjentów ma szansę na operację. U pozostałych choroba wykrywana jest za późno.

  W akcji "Mam haka na raka" bierze udział ponad 60 wielkopolskich szkół.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja mam dobry adres na zwalczenie RAKA

  Hanna Nowacka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 22

  Jedynym lekarzem polskim ktory ma faktycznie udowodnione sukcesy w zwalczaniu
  raka jest dr.Gordon z duesseldorfu/Niemcy.Wszyskie informacje znajdziesz pod
  "dr.Gordon Theodor-komentarze".

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo