Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Marcinka hak na raka. Film

Alicja Lehmann
Antynowotworowa akcja odbyła się w tym roku po raz czwarty
Antynowotworowa akcja odbyła się w tym roku po raz czwarty Janusz Romaniszyn
"Palenie to... z siebie głupka robienie" albo "Gdy palenie jest w modzie... witaj smrodzie", to tylko niektóre hasła, jakie porozwieszane były w piątek w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uczniowie tej szkoły przeprowadzili akcję informacyjną, dotyczącą raka płuc.

Impreza zorganizowana była w ramach ogólnopolskiej akcji "Mam haka na raka", w której poznańskie liceum wzięło udział już po raz czwarty. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest nowotwór płuc.

- Akcja polega na rozpropagowaniu informacji o profilaktyce przeciwko właśnie temu nowotworowi - mówi Aleksandra Krasińska, lider projektu, uczennica klasy biologiczno-chemiczno-fizycznej w "Marcinku". - W związku z tym, że najczęstszą przyczyną raka płuc jest palenie, na tym skupiliśmy się najbardziej.

Zobacz film:Poznań. Mam haka na raka

Grupa, organizująca akcję, przeprowadziła ankietę wśród uczniów szkoły, dotyczącą palenia papierosów. Wzięła w niej udział prawie połowa uczących się w Marcinku licealistów. Uczniowie musieli odpowiedzieć między innymi na pytania czy i jak często palą oraz czy wiedzą o tym ich rodzice. Wyniki pokazały, że 30 proc. ankietowanych regularnie pali papierosy, z czego 14 proc. zaczęło jeszcze w szkole podstawowej. Prawie połowa rodziców uczniów, którzy palą, nie wie o problemie, a aż 18 proc. w ogóle nie porusza tego tematu.

Główną częścią wczorajszej akcji był wykład dr. hab. n. med. Rodryga Ramlaua, ordynatora oddziału onkologii klinicznej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. Dr Ramlau jest ponadto absolwentem Marcinka.

- Niektórzy z tych uczniów mogą być już nałogowymi palaczami - mówił Ramlau. - Będę starał się przekazać wiadomości dotyczące powstawania nowotworu płuc oraz jak temu zapobiegać, a przede wszystkim, jaki jest obecnie sposób postępowania z chorymi, po diagnozie.

Według statystyk w Polsce rocznie rozpoznawanych jest ponad 20 tys. nowych zachorowań rocznie. W samej Wielkopolsce odnotowuje się ich ponad 1,5 tys. Rak płuc jest nowotworem numer jeden pod względem umieralności. Najtrudniej też go wykryć w początkowej fazie i dlatego tylko 15 proc. diagnozowanych pacjentów ma szansę na operację. U pozostałych choroba wykrywana jest za późno.

W akcji "Mam haka na raka" bierze udział ponad 60 wielkopolskich szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski