Poznań: Prawnicy pomogą ofiarom

  Poznań: Prawnicy pomogą ofiarom

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od poniedziałku do piątku obchodzony jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Bezpłatnych porad będą udzielać prawnicy i policjanci.
  Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu. Wchodzi około 30-letnia kobieta, złamana przez życie. Opowiada, że 5 lat temu wyszła za mąż. Przez pół roku była szczęśliwą małżonką. Do czasu, gdy mąż po raz pierwszy wrócił do domu pijany. Już wtedy usłyszała poniżające słowa. To bolało, ale zabolało bardziej, kiedy uderzył. Kobieta wymknęła się z domu do przyjaciółki i tam przeczekała złość męża. Później wróciła do domu, ale z czasem było coraz gorzej. Kolejne awantury były coraz głośniejsze i "mocniejsze". W końcu zaczęła szukać pomocy.

  - Ta kobieta właśnie w Centrum otrzymała pomoc psychologiczną, prawną. Wychodzi już na prostą. - Alicja Godyla-Jasicka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zna wiele podobnych przypadków, bo, co zaznacza, pomoc funkcjonariuszy nie ogranicza się tylko do Tygodnia Pomocy Ofiarom. - W poznańskim Centrum Interwencji Kryzysowej przez cały rok, w każdy poniedziałek między godziną 14 a 18, pełnią dyżury policjanci, psycholodzy, prawnicy. Oni wysłuchają, doradzą, a jeśli ofiara przestępstwa zdecyduje się działać pokierują - tłumaczy.

  Najczęściej zgłaszają się po pomoc ofiary przemocy domowej oraz osoby, które nie potrafią sobie poradzić z uzależnieniem osób bliskich, nie tylko dzieci, ale także dorosłych członków rodzin.
  - Z naszych doświadczeń wynika, że pomocy, jaka udzielana jest między innymi w czasie Tygodnia, potrzebuje wiele ofiar przestępstw. Dla jednych zaporą są koszty usług prawniczych, dla innych zwykła nieporadność - dodaje A. Godyla-Jasicka. - Są bowiem osoby, które problem przerasta, paraliżuje. Takie osoby nie wiedzą gdzie się udać, by uzyskać pomoc - wyjaśnia.

  W przyszłym tygodniu ofiarom przestępstw bezpłatnie pomagać będą prawnicy. Od poniedziałku do piątku porady, dotyczące m.in. uprawnień pokrzywdzonych w procesie karnym i sposobu pisania pism procesowych udzielane będą w gmachu prokuratur w Poznaniu przy ul. Solnej 10. Do prokuratury apelacyjnej można przychodzić w godzinach od 8 do 15.30, do okręgowej w godzinach 7.30-15. Dyżury pełnione będą także w prokuraturach rejonowych okręgu poznańskiego. Porady można uzyskać także w prokuraturach okręgowej i rejonowej w Koninie, rejonowych w Kole, Turku, Słupcy (przez cały tydzień w godzinach od 8 do 15).

  23 i 25 lutego w Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu (w godzinach 8-15.30) prokuratorzy udzielą porad w zakresie pozakarnych (cywilnych i administracyjnych) uprawnień przysługujących prokuratorowi, zapewniających pełniejszą ochronę osób pokrzywdzonych przestępstwem. W poniedziałek po porady można zgłosić się też do Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu (ul. Niedziałkowskiego 30) - w godzinach od 10 do 18 dyżurować będą policjant, prawnik, psycholog. We wtorek natomiast policyjni specjaliści dyżurować będą w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu (ul. Zielona 8) w godz. od 10 do 15. W akcję włączyli się też adwokaci. Listę dyżurujących można znaleźć na internetowej stronie Okręgowej Rady Adwokackiej:
  rada-adwokacka.poznan.pl.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo