Piła: 300 skazanych będzie sprzątać miasto

  Piła: 300 skazanych będzie sprzątać miasto

  Agnieszka Kledzik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wciąż mało instytucji chce zatrudniać osoby skazane. Choć zmieniły się przepisy i łatwiej jest teraz o zatrudnienie takich osób. Wcześniej to pracodawca musiał opłacić za takiego pracownika ubezpieczenie i składkę zdrowotną, teraz płaci za to sąd.
  Wydawałoby się, że instytucje miejskie będą biły się o skazanych, skoro mogą oni wykonywać prace porządkowe zupełnie za darmo. Tak jednak nie jest.
  - Oferty zostały skierowane do kilkuset instytucji, a odpowiedź pozytywna spłynęła tylko od sześciu firm - mówi Krzysztof Szewc, wiceprezydent Piły.

  Skazanym zajęcie chce dać Tarpil, Zieleń Miejska, MOPS, MOSiR, Liceum Ogólnokształcące oraz żłobek. Pracę mają rozpocząć na przełomie jesieni.

  Wyroki będzie odpracowywać 300 osób skazanych na ograniczenie wolności poprzez skierowanie do wykonywania nieodpłatnej i kontrolowanej pracy na cele społeczne.
  - Najczęściej są to skazania za niepłacenie alimentów, bądź za drobne kradzieże, oszustwa, czy uszkodzenia mienia na niewielką kwotę. Taka kara może być zasądzona nie dłużej niż na rok - mówi sędzia Jerzy Wiewiórka, wiceprezes Sądu Rejonowego w Pile.

  Problem jednak polega na tym, że pilski sąd podobnych wyroków wydaje około tysiąca rocznie. Co więc z pozostałymi osobami, które wyrok mają, a pracy dla nich nie będzie?
  - Będziemy organizować raz na kwartał spotkania i zachęcać do zatrudniania tych ludzi - mówi sędzia Jerzy Wiewiórka.

  Najwięcej osób z wyrokami, trafi do prac porządkowych na pilskim rynku. Tarpil planuje zatrudnić nawet 200 osób. Będą to kobiety i mężczyźni. Pilski Ogólniak przy ul.Pola, chce dać zajęcie 150 skazanym, również będą wykonywać prace porządkowe, choć w przeszłości osoby z wyrokami pomagały przy remoncie szkoły. Zakład Zieleni Miejskiej zatrudni 20 mężczyzn do prac porządkowych na cmentarzu. 3 osoby do sprzątania zaangażuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a 4 pilski żłobek. Skazańcy będą wykonywali prace pod kontrolą. I to prawdopodobnie jest ten problem, który powoduje, że wciąż mało instytucji zatrudnia skazanych.
  - Nie wszystkie instytucje mogą we właściwy sposób dopilnować skazanych i chyba to właśnie ich blokuje - rozważa Krzysztof Szewc.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo