Kiekrz: Woda spływa z pól i marznie na ulicach

  Kiekrz: Woda spływa z pól i marznie na ulicach

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od kilku już dni mieszkający przy ulicy Podjazdowej chodzą i jeżdżą po lodzie

  Od kilku już dni mieszkający przy ulicy Podjazdowej chodzą i jeżdżą po lodzie ©Robert Domżał

  - Tu jest bardzo niebezpiecznie. Woda spływa nie od dawna. Teraz się to nasiliło, ponieważ na polach jest dużo wilgoci. Trzeba przebudować skrzyżowanie i wykonać odwodnienie - mówi Wiesław Dziamski z Kiekrza. Zdaniem drogowców przyczyną problemów jest woda opadowa spływająca z jednej z działek.
  Od kilku już dni mieszkający przy ulicy Podjazdowej chodzą i jeżdżą po lodzie

  Od kilku już dni mieszkający przy ulicy Podjazdowej chodzą i jeżdżą po lodzie ©Robert Domżał

  Problem jest doskonale widoczny zwłaszcza w mroźne dni. Woda spływająca ul. Chojnicką (od strony gminy Rokietnica) w Podjazdową i Kierską zamienia się na skrzyżowaniu w lodowisko. Najgorzej jest na Podjazdowej, gdzie oblodzone są zarówno jezdnia, jak i chodnik. Mijające się auta zwalniają, często zjeżdżają na chodnik.

  Poznański Zarząd Dróg Miejskich próbował coś zaradzić na wieczną zmarzlinę, ale na niewiele to się zdało.
  - W ubiegłym roku na nasze zlecenie wykonano studnie chłonne na tym skrzyżowaniu oraz u zbiegu ulic Chojnickiej i Wilków Morskich. Odtworzono też istniejące rowy przydrożne - twierdzi Dorota Wesołowska, rzecznik ZDM w Poznaniu.

  Ile to pomogło, widzi każdy, kto przejeżdża Chojnicką. Rów jest wypełniony wodą, która najwyraźniej nie ma dokąd odpłynąć. - Ona wypływa z prywatnej posesji, znajdującej się na narożniku ulicy Chojnickiej i Altanowej. Działka ta znajduje się w gminie Rokietnica. O problemie powiadomiliśmy tamtejszy urząd - dodaje D. Wesołowska.

  Okazało się, że właściciel posesji wyjechał z kraju i nielegalnego odpływu nie można usunąć. Jednak, zdaniem mieszkańców Kiekrza, woda nie pochodzi tylko z dachów budynków, ale przede wszystkim z pól. Dlatego na jej przenikanie przez grunt nie mają żadnego wpływu. Zanim problem zostanie rozstrzygnięty, drogowcy powinni uporządkować drogi.

  - W grudniu dwukrotnie zleciliśmy usunięcie zmarzliny z jezdni ulic Chojnickiej i Podjazdowej. Z uwagi na znaczne koszty i fakt, że napływająca woda szybko zamienia się w lód, ponawianie tej czynności w tym roku może okazać się utrudnione - wyjaśnia Dorota Wesołowska. Co ma zrobić przejeżdżający, jeśli uszkodzi tam auto?

  - Kierujący ma obowiązek dostosować prędkość do warunków na drodze, ale nagle pojawiający się na jezdni lód, jest sytuacją nietypową. W razie uszkodzenia pojazdu można więc próbować uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi. Ten powinien tak zaprojektować ulicę i ją utrzymywać, by przejazd nią był bezpieczny - mówi Piotr Monkiewicz z Automobilklubu Wielkopolski.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wieśniak z KIEKRZA

  małorolny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  od jakiegoś czasu zaglądam tutaj na ten niby kiekrz-miasto które ciągle narzeka na kiekrz-wieś czujecie sie pokrzywdzeni tylko przez kogo w latch osiemdziesiatych po przyjeciu referedum gdzie...rozwiń całość

  od jakiegoś czasu zaglądam tutaj na ten niby kiekrz-miasto które ciągle narzeka na kiekrz-wieś czujecie sie pokrzywdzeni tylko przez kogo w latch osiemdziesiatych po przyjeciu referedum gdzie zadecydowało kilka osób o przejsciu do poznania,, i teraz płaczecie, ze to wies was zalewa, że to wieś chce integracij komunikacji, że nie macie wody, że nie macie kanalizy,,, i co wieś to ma,,, i sie cieszy i śmieje z waszych narzekań,,,,, a co do spływajacej wody to przyjżyjcie się dokładniej kto wylewa wodę z piwnic ,,, pozdrawiam wieśnik z KIEKRZA tego prawdziwego KIEKRZAzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo