Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd Dakar: Zginął motocyklista Michał Hernik. To kolejna ofiara wyścigu

BAZA
Rajd Dakar: Zginął motocyklista Michał Hernik. To kolejna ofiara morderczego wyścigu
Rajd Dakar: Zginął motocyklista Michał Hernik. To kolejna ofiara morderczego wyścigu Felipe Dana
Polski motocyklista Michał Hernik zginął podczas 3. etapu Rajdu Dakar. Ciało kierowcy znaleziono na trudnym odcinku prowadzącym z San Juan do Chilecito. 39-latek z Krakowa jest kolejną ofiarą morderczego rajdu, który pochłonął już koło 70 istnień, w tym swojego ojca.

Idea słynnego dziś wyścigu narodziła się w 1977 roku, gdy francuski kierowca Thierry Sabine zgubił się jadąc na Saharze. Jego pomysł udało się wcielić w życie dwa lata później – w 1979 zawodnicy pierwszy raz stanęli na starcie zawodów znanych wówczas jako Rajd Paryż-Dakar. Niezwykle trudna trasa szybko pokazała, że jest dla kierowców groźniejszym przeciwnikiem niż inni uczestnicy. W ciągu 38 lat Rajd Dakar kończył się tragicznie dla około 70 zawodników, dziennikarzy, kibiców, członków obsługi czy przypadkowych przechodniów.

Połowa edycji słynnej imprezy ma na koncie ofiary. Michał Hernik jest pierwszym Polakiem, który powiększył te feralne statystyki. Jeśli chodzi o tragedie, to tych klasyk ma pełen wachlarz – od „zwykłych wypadków”, przez strzelaniny i wybuchające miny, po ataki serca.

Rajd Dakar 1979 rok – Już pierwsza edycja rajdu miała na koncie tragedię. Zginął francuski motocyklista Patrice Dodin, który przewrócił się i uderzył głową o kamień. Zmarł w szpitalu.

Rajd Dakar 1982 rok – W wypadku zginął jadący motocyklem Yamaha Holender Bert Oosterhuis.

Rajd Dakar 1983 – Doświadczony, mający na koncie już 3 starty w Rajdzie Dakar, Jean-Noël Pineau zginął po zderzeniu z wojskowym samochodem.

Rajd Dakar 1986– Po dwóch latach spokoju, w edycji z 1986 roku mordercza siła Dakaru objawiła się ze zwielokrotnioną mocą. Najpierw zginął Yasuko Keneko. Japoński motocyklista został pierwszym uczestnikiem Dakaru, który poniósł śmierć poza Afryką – zginął w zderzeniu z samochodem na odcinku we Francji. Drugą ofiarą był Włoch Giampaolo Marinoni, który zdołał ukończyć wyścig na 13. miejscu. Na ostatnim etapie miał jednak wypadek i po dotarciu do mety przewieziono go do szpitala w Dakarze. Zmarł tam 2 dni później.

Rajd Dakar 1988 – W czasie tej edycji zginęło aż 3 uczestników. Pierwszy raz wśród ofiar byli zawodnicy jadący dwuśladami. Po zderzeniu z innym uczestnikiem rajdu zginął pilot francuskiej załogi Range Rovera Patrick Canado, a w wypadku swojej ciężarówki śmierć poniósł Holender Kees van Loevezijn. Ten fatalny bilans powiększył motocyklista z Francji Jean-Claude Huger.
Rajd Dakar 1991 – Pilotujący terenowego nissana François Picquot zginął w wyniku obrażeń odniesionych w zderzeniu z ciężarówką późniejszego zwycięzcy - Jacquesa Houssata. Kilka dni później inny uczestnik, Charles Cabannes został zastrzelony, prawdopodobnie przez tuareskich rebeliantów.

Zobacz też: Rajd Dakar: Samochód Adama Małysza stanął w płomieniach [WIDEO]

Rajd Dakar 1991/92 – Rozgrywanym między 23 grudnia 1991, a 16 stycznia 1992 roku Rajdem Dakar tragedia wstrząsnęło już 4 dni po starcie. W wypadku na piątym etapie zginęła załoga Land Rovera – Francuzi Laurent Le Bourgeois i Jean-Marie Sounillac. Już w styczniu śmierć wyjątkowo pechowo poniósł ich rodak – motocyklista Gilles Lalay. Kierowca Yamahy zderzył się z samochodem ekipy medycznej, gdy po ukończeniu etapu jechał na biwak.

Rajd Dakar 1994 – W 1994 roku ofiarą afrykańskiego maratonu okazał Michel Sansen. Belgijski motocyklista, jadąc z dużą prędkością na asfaltowym odcinku w Mauretanii, przewrócił się i zginął na miejscu.

Rajd Dakar 1996 –Francuz Laurent Gueguen zginął na odcinku w Maroku, gdy kierowany przez niego ciężarowy mercedes najechał na minę. Dwaj pozostali członkowie załogi zdołali uciec z płonącego samochodu.

Rajd Dakar 1997 – Motocyklista Jean-Pierre Leduc zginął wskutek upadku na motocyklu. Tym samym został już 11. Francuzem, którego start w Rajdzie Dakar zakończył się tragicznie.

Rajd Dakar 2002 – Belg Daniel Vergnes zginął w wypadku terenowej toyoty, w której zespole był mechanikiem.

Rajd Dakar 2003 – Drugi rok z rzędu tragiczny w skutkach okazał się wypadek terenowej toyoty. Tym razem jej załogę stanowili Francuzi - Daniel Nebot i Bruno Cauvy. Zginął drugi z nich.
Rajd Dakar 2005 – Rajd z 2005 roku powiększył liczbę ofiar o dwóch kolejnych motocyklistów. Pierwszą został 41-letni Hiszpan José Manuel Pérez, który w czasie wywrotki odniósł poważne obrażenia organów wewnętrznych. Zmarł mimo przeprowadzonej operacji. Druga tragedia jeszcze bardziej wstrząsnęła rajdowym światem – zginął tryumfator Dakaru z lat 2001 i 2002, Fabrizio Meoni. Włoch zmarł na atak serca doznany po wypadku. Wskutek wydarzeń z 2005 roku organizatorzy obniżyli dopuszczalną prędkość dla motocyklistów do 150 km/h.

Rajd Dakar 2006 – Nałożone na motocyklistów restrykcje niestety nie wyeliminowały wpisanych w Rajd Dakar tragedii. Jeszcze jedną śmiertelną ofiarą pustynnego wyścigu był Andy Caldecott. Australijczyk zginął w wypadku.

Rajd Dakar 2007 – Kolejnych 2 kierowców jednośladów powiększyło tragiczny bilans. Elmer Symons z RPA zginął po rozbiciu swojego pojazdu, a Francuz Éric Aubijoux - podobnie jak wcześniej Meoni – zmarł na atak serca będący skutkiem wypadku.

Rajd Dakar 2009 – Ta edycja wyścigu przyniosła wyjątkowo smutną historię. Pascal Terry wysłał organizatorom sygnał alarmowy, gdyż skoczyło się paliwo w jego motocyklu. Wyruszono na poszukiwania Francuza, ale przerwano je, gdy przyszła wiadomość, że kierowca jest w obozie. Okazało się jednak, że zaszła fatalna pomyłka – za Pascala Terry’ego wzięto innego uczestnika. Ciało motocyklisty znaleziono po 3 dniach. Zmarł na brzęk płuc.

Rajd Dakar 2012 – 34. Rajd Dakar startował nie w Dakarze, ale w Argentynie. Fatalne wiadomości napłynęły już pierwszego dnia – w wypadku zginął miejscowy motocyklista Jorge Andrés Martínez Boero.

Rajd Dakar 2013 – 15. i jak dotąd ostatni Francuz, który zginął w Dakarze to Thomas Bourgin. Jego śmierć była jednak dosyć nietypowa. Motocyklista znad Sekwany poniósł śmierć w Chile jadąc na start etapu – zderzył się z radiowozem miejscowej policji.

Rajd Dakar 2014 – Na metę odbywającego się w Argentynie 5. etapu nie dotarł Belg Eric Palante. Jego ciało znaleziono na trasie. Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku doświadczonego motocyklisty, mającego na koncie aż 11 startów w Rajdzie Dakar.

Rajd Dakar 2015 – Trwający wyścig pochłonął już jedną ofiarę. Motocyklista Michał Hernik, podobnie jak rok wcześniej Belg, został znaleziony martwy na argentyńskiej części trasy. Także i w tym wypadku nie wiadomo, co było przyczyną tragedii. Jak donoszą organizatorzy rajdu, Polak nie miał na głowie kasku, a jego motor nie nosił śladów wypadku.

Rajd Dakar to także masa innych tragicznych, a czasami dziwnych zdarzeń. Prócz uczestników zginęło w nim wielu widzów i pieszych, którzy pojawili się na drodze rajdowców. Ginęli też organizatorzy, technicy czy obsługujący Rajd Dakar dziennikarze. Jeden z najbardziej znanych wypadków miał miejsce w feralnym 1986 roku, gdy w katastrofie helikoptera zginęło pięć osób.

Śmierć wówczas poniosło Szwajcar i czworo Francuzów, w tym zaangażowany w działalność dobroczynną w Afryce piosenkarz Daniel Balavoine i pomysłodawca Rajdu Dakar - Thierry Sabine. Okazuje się więc, że morderczy wyścig był bezlitosny nawet dla człowieka, który powołał go do życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski