Dla psychologa każdy uczeń ma być ważny

  Dla psychologa każdy uczeń ma być ważny

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W indywidualnej pracy z każdym uczniem, nie tylko tym, który ma kłopty z nauką ma pomóc psychologom i pedagogom opracowany przez MEN katalog potrzeb edukacyjnych.
  Nauczyciel, szkolny pedagog i psycholog muszą indywidualne pracować z uczniem. Nie znaczy to jednak, że do tej pory, tego nie robili. Najczęściej indywidualnie pracowali z uczniem, który miał kłopoty z nauką. Teraz muszą się skupić na każdym z nich. Ma im w tym pomóc m.in. katalog potrzeb edukacyjnych, opracowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Aniela Kobusińska-Luty, pedagog i doradca zawodowy w Gimnazjum nr 56 w Poznaniu, uważa, że aktywne uczestnictwo pedagogów w procesie edukacyjnym ucznia jest nieodzowne.

  - Zawsze musimy mieć na względzie to, że każdy uczeń jest inny, uczy się w inny sposób, inaczej przyswaja wiedzę - tłumaczy Aniela Kobusińska-Luty. - Znając potrzeby uczniów, łatwiej się z nimi pracuje, bo możemy dopasować sposób prowadzenia zajęć i przekazywania wiedzy do wszystkich i do każdego z osobna.

  Pedagog przyznaje, że niejednokrotnie w placówkach uczeń zdolny nie mógł liczyć na indywidualne wsparcie, pomagające mu dodatkowo rozwijać zainteresowania, bo więcej czasu poświęcano uczniom z brakami lub problemami.
  Potrzeby edukacyjne uczniów rozpoznają głównie nauczyciele i rodzice. Gdy zostaną zdiagnozowane, szkoły mogą liczyć na pomoc poradni psychologiczno-pedagogicznych. Opinia przez nie sporządzona jest nie tylko wskazówką dla rodziców, jak postępować z dzieckiem, ale i podstawą do podjęcia działań w szkole.
  - Już w momencie, kiedy rodzice zauważą, że ich dziecko prześciga rówieśników w po-szczególnych umiejętnościach lub za nimi nie nadąża, powinni zwrócić się do psychologa i pedagoga - mówi Piotr Wiliński, dyrektor Poradni Psychologicznej nr 2 z Poznania. - Fachowcy pomogą rodzicom i szkole ustalić, co dalej robić, żeby rozwój przebiegał optymalnie.

  Co zawiera katalog potrzeb edukacyjnych czytaj w "Głosie Wielkopolskim"

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo