Wybory do Senatu według nowej ordynacji

  Wybory do Senatu według nowej ordynacji

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych będziemy głosować według nowych przepisów. Po raz pierwszy senatorów wybierzemy w okręgach jednomandatowych. W Wielkopolsce będzie ich dziewięć, a nie - jak dotychczas - cztery.
  Mariusz Witczak, senator z PO uważa, że wybieranie jednego senatora to dobry pomysł

  Mariusz Witczak, senator z PO uważa, że wybieranie jednego senatora to dobry pomysł

  Do tej pory w jednym okręgu wybieraliśmy od dwóch do czterech senatorów. W Wielkopolsce do zdobycia były trzy mandaty w okręgu kalisko-leszczyńskim, po dwa w pilskim, poznańskim i konińskim.

  Teraz cały kraj zostanie podzielony na 100 mniejszych okręgów. W każdym będziemy wybierać po jednym senatorze. Nie dostaniemy jednak wyboru spośród kilku kandydatów tej samej partii. Według nowego kodeksu każdy komitet będzie mógł bowiem zgłosić tylko jednego kandydata.

  Dotychczas Kalisz, Leszno i okalające je powiaty były jednym okręgiem wyborczym. Oznacza to, że mieszkańcy np. Gostynia, głosując na senatorów, widzieli na kartach dokładnie te same nazwiska co wyborcy w Jarocinie, Pleszewie czy Kaliszu.
  Teraz z tamtejszego okręgu utworzono trzy mniejsze. Z kolei każdy z pozostałych wielkopolskich okręgów został podzielony na pół. A to oznacza, że np. startujący dotychczas wspólnie w okręgu poznańskim senatorowie PO - Jadwiga Rotnicka i Marek Ziółkowski - będą musieli kandydować osobno - jedno w Poznaniu, drugie w powiecie.

  W 2007 roku z rejonu kalisko--leszczyńskiego do Senatu dostała się Małgorzata Adamczak i Mariusz Witczak z PO oraz, z trzecim wynikiem, Piotr Kaleta z PiS. Teraz partie będą musiały zdecydować, który polityk w którym okręgu będzie miał największe szanse. Bo do Senatu dostanie się tylko ten najlepszy.

  Czytaj więcej w "Głosie Wielkopolskim"

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo