Nowe szynobusy w serwisach

  Nowe szynobusy w serwisach

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  1 czerwca Koleje Wielkopolskie mają zacząć wozić pasażerów. Tymczasem większość z szynobusów, którymi będą dysponować jest wciąż niesprawna.
  Terminów było już kilka. Kolejny to 1 czerwca. Tego dnia Koleje Wielkopolskie mają zacząć wozić pasażerów. Na początek wyłącznie szynobusami na trasach z Poznania do Wolsztyna i Wągrowca oraz między Lesznem a Jarocinem.

  W grudniu przyszłego roku nowy przewoźnik pojawi się na linii Poznań - Gniezno. W trzeciej kolejności pociągi z logo KW, a będą to "Elfy", zaczną kursować między Zbąszynkiem - Poznaniem a Kłodawą. Z tych tras znikną pociągi Przewozów Regionalnych.
  Niepokoi fakt, że większość z 22 szynobusów, jakie Wielkopolska zakupiła jest niesprawna.
  - Z powodu braku sprawnych szynobusów odwołano sześć pociągów z Gostynia do Jarocina. Podróżnych przewieziono autobusami - informował Tomasz Andrzejewski, rzecznik Wielkopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

  Taka sytuacja powtarza się od dłuższego już czasu. Od początku tego roku szynobusami zarządza spółka Koleje Wielkopolskie. Jednak jej prezes Włodzimierz Wilka-nowicz na pytanie, czy to właśnie Kolej Wielkopolska odpowiada za utrudnienia reaguje bardzo emocjonalnie.
  - To, co się dzieje w spółce Przewozy Regionalne po moim odejściu z tej firmy, to groza. Kiedy w grudniu przejmowaliśmy szynobusy, tylko siedem było sprawnych. W jednym z nich stwierdzono, że w układzie chłodzenia zamiast płynu jest woda . W efekcie pojazd zamarzł. By go odmrozić trzeba było wynająć halę - mówi Włodzimierz Wilkanowicz.

  Od pół roku stoi szynobus, który uszkodzony został przez przewracające się drzewo, ponieważ nie przygotowano dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia remontu. W kolejnych pojazdach stwierdzono uszkodzone skrzynie przekładniowe.
  Zdaniem Tomasza Andrzejewskiego, sytuacja nie jest aż tak dramatyczna.
  - Szynobusy jakimi jeździmy, to w większości pierwsze egzemplarze, jakie wypuszczone zostały przez producentów. Dlatego obarczone są wadami, które ujawniają się w trakcie eksploatacji. W przypadku szynobusu, który zderzył się z drzewem, okazało się, że trzeba wymienić w nim klimatyzację. Części trzeba sprowadzić z zagranicy - wyjaśnia rzecznik PR.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezcz z KW

  jack (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Czy pociągi KW mają jeździć tylko do Gniezna? A dalej co??! Przesiadka na Przewozy Regionalne?!
  Mam nadzieję, że Koleje Wielkopolskie nigdy nie wyjadą na tory. Kolejna spółeczka to kolejne...rozwiń całość

  Czy pociągi KW mają jeździć tylko do Gniezna? A dalej co??! Przesiadka na Przewozy Regionalne?!
  Mam nadzieję, że Koleje Wielkopolskie nigdy nie wyjadą na tory. Kolejna spółeczka to kolejne problemy dla podróżnych: inne bilety, podzielone relacje, ogólnie - jeszcze większy chaos.
  Nowa firma to też nowe koszty na zarząd, sekretarki, rzeczników prasowych itd. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo