Szamotuły: Będą pieniądze dla ośrodka kultury

  Szamotuły: Będą pieniądze dla ośrodka kultury

  Magda Prętka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Radni wysłuchali argumentów Piotra Michalaka

  Radni wysłuchali argumentów Piotra Michalaka ©Magda Prętka

  Jeszcze przed komisją budżetu, która obradowała w zeszłym tygodniu, mówiło się o prawdopodobnych cięciach finansowych w budżecie Szamotulskiego Ośrodka Kultury, który miał zostać umniejszony o 100 tys. zł. Ubiegłoroczny budżet ośrodka był bowiem mniejszy od planowanego na ten rok o ponad 180 tys. zł, w związku z czym radni chcąc zaoszczędzić środki finansowe, proponowali cięcia właśnie w SzOK-u.
  Radni wysłuchali argumentów Piotra Michalaka

  Radni wysłuchali argumentów Piotra Michalaka ©Magda Prętka

  Obawy Piotra Michalaka, dyrektora kulturalnej instytucji okazały się jednak niepotrzebne, gdyż radni zadecydowali o nieumniejszaniu budżetu ośrodka, który w 2011 roku wyniesie blisko 1,428 miliona zł. W sytuacji, gdyby samorządowcy podjęli inną decyzję, dyrekcja instytucji musiałaby znacznie "okroić" swoją ofertę kulturalną.

  - Nie przewidujemy większych wydatków na wynagrodzenia pracowników czy utrzymanie obiektów ośrodka.
  To prawda, że proponowany budżet jest większy od ubiegłorocznego, ale to wszystko wynika z planu pracy ośrodka na ten rok. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie imprezami organizowanymi przez SzOK, w tym przede wszystkim cotygodniowymi koncertami w kinie. Często zdarza się, że na widowni brakuje miejsc i musimy dostawiać krzesełka. W zeszłym roku uruchomiliśmy też dwie dodatkowe sekcje, zaś roczny koszt utrzymania jednej sekcji wynosi 10 tys. zł, nie są to wcale małe koszty. Dodatkowo planujemy rozszerzyć działania na terenie wsi, na które sołtysi i mieszkańcy wiosek bardzo żywo reagują. Trochę późno w zeszłym roku wyruszyliśmy z tzw. "sceną na kółkach", w tym roku chcielibyśmy, aby dotarła ona do wszystkich wsi naszej gminy - mówił Piotr Michalak.

  Dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury poinformował radnych, iż stara się również o pozyskanie środków zewnętrznych. W tej chwili jest on w trakcie przygotowywania 2 wniosków na dofinansowanie działań, które ośrodek zamierza prowadzić na wioskach w gminie Szamotuły.

  - Realizujemy też jakieś drobne inwestycje z własnych środków. Samorząd wyremontował nam elewację kina "Halszka", natomiast gabloty pozostały niezmienione i zamierzamy je w tym roku wymienić. Wnętrze kina wymaga zresztą remontu, gdyż większość pomieszczeń nie była tam modernizowana od naprawdę wielu lat - mówił Piotr Michalak.

  Wzrost wydatków SzOK-u spowodowany jest również nowymi przepisami dotyczącymi podatku VAT. Dotąd bowiem instytucje kultury były od niego zwolnione, jednak wraz z dniem 1 stycznia nałożony został on również na usługi kulturalne.

  - Wprowadzenie podatku VAT powoduje, iż nasze wydatki w skali roku zwiększą się o 70-80 tys. zł - tłumaczył Piotr Michalak.

  Obecny na komisji budżetu włodarz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek nie krył uznania w stosunku do działań podejmowanych przez Piotra Michalaka.

  - Jeszcze niedawno SzOK był mocno krytykowany w Szamotułach. Dziś natomiast działa i prężnie się rozwija. Nie traktujmy więc kultury tylko jako rozrywki, ale jako element życia społecznego. W końcu coś w Szamotułach zaczęło się dziać, a o to przecież chodziło - mówił burmistrz Włodzimierz Kaczmarek.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo