Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo chce inaczej opodatkować rolników

Monika Kaczyńska
Rolnicy z działów specjalnych o najwyższych obrotach mają prowadzić pełną księgowość - zakłada Ministerstwo Finansów
Rolnicy z działów specjalnych o najwyższych obrotach mają prowadzić pełną księgowość - zakłada Ministerstwo Finansów Adam Warzawa
O tym, że rolnicy powinni płacić podatek dochodowy oraz o ujednoliceniu sposobów obliczania rolniczych wpływów, mówi się od dawna. Obecnie podatek dochodowy na ogólnych zasadach mogą płacić ci rolnicy, którzy chcą. Pozostałym dochody oblicza się na podstawie wysokości podatku rolnego bądź na podstawie posiadanych tzw. hektarów przeliczeniowych.

Skutek tego jest taki, że według każdego ze sposobów dochód tego samego gospodarstwa jest inny, często także nieodpowiadający faktycznemu. Mimo to próba objęcia rolników takim samym systemem podatkowym jak małych firm napotyka od lat na duży opór.

Rolnicy obawiają się, że nie poradzą sobie z konieczną ewidencją, wskazują także na specyficzny cykl produkcji. Ministerstwo Finansów chce, aby już w przyszłym roku na ogólnych zasadach opodatkować prowadzących tzw. działy specjalne produkcji rolnej (a więc np. właściciele szklarni i pieczarkarni , których roczne obroty przekraczają 150 tys. euro (czyli około 600 tys. zł).

Do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się m.in. uprawy pieczarek, pasieki, chów i hodowlę drobiu, hodowlę dżdżownic czy uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych.
Obecnie producenci prowadzący taką działalność płacą podatek dochodowy na specjalnych zasadach. Ustala się go przy zastosowaniu określanych przez ministra finansów tzw. norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Jak twierdzi Ministerstwo Finansów, ma się to nijak do rzeczywistych dochodów. W związ-ku z tym zaproponowało w nowelizacji ustawy o PIT zmianę tych zasad, godnie z którą dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalany będzie na podstawie rzeczywistych dochodów przy zastosowaniu ksiąg podatkowych (podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych), tak jak przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Według norm szacunkowych (czyli tak jak dotychczas) mogliby się rozliczać tylko podatnicy, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły równowartości 150 tys. euro. Po przekroczeniu tej kwoty każdy rolnik prowadzący dział specjalny produkcji musiałby prowadzić księgę przychodów i rozchodów.
Natomiast po przekroczeniu limitu 1,2 mln euro obrotu rolnicy musieliby prowadzić księgi rachunkowe, czyli tzw. pełną księgowość.

Z danych MF wynika, że w rozliczeniu za 2009 r. ponad 32 tys. podatników wykazało przychód z działów specjalnych produkcji rolnej.
Resort finansów od dawna zapowiada zmiany w opodatkowaniu działów specjalnych produkcji rolnej. Przygotowania rozpoczęto dwa lata temu. MF zaproponowało, by podatnicy mogli wybrać, czy chcą płacić PIT na zasadach ogólnych, z zastosowaniem stawki 18-proc. i 32-proc., czy też 19-proc. stawkę liniową, tak jak podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. W grę miałby wchodzić także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 5,5 proc. Wtedy negatywną opinię wyraził jednak resort rolnictwa. Prawdopodobnie obecne zmiany także nie znajdą poparcia w Ministerstwie Rolnictwa.

Przeliczeniowe hektary
Hektar przeliczeniowy - umowna jednostka powierzchni gruntu, która równa się 1 ha klasy gruntów przyjętej za podstawę do przeliczania. Za hektar przeliczeniowy przyjęto taki obszar gruntów klasy IV, biorąc za podstawę plon zbóż z 1 ha gleby IV klasy.
I tak hektar gruntów ornych klasy I odpowiada w zależności od rejonu 1,35 do 1,95 ha przeliczeniowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ministerstwo chce inaczej opodatkować rolników - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski