Opalenica. Rodzina Szapowałow do wydalenia

  Opalenica. Rodzina Szapowałow do wydalenia

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj wnioski o wydalenie trzech członków ukraińskiej rodziny Szapowałow z Opalenicy złożył do Urzędu Wojewódzkiego Komendant Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy, uzasadniając je nielegalnym przebywaniem tych osób na terytorium Polski. Sprawę "Głos Wielkopolski" opisywał w ubiegłym tygodniu.
  Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował zarazem, że jak do tej pory nie ma żadnej decyzji o deportacji rodziny Szapowałowów.

  "Wszczęcie postępowania w sprawie wydalenia nie oznacza automatycznej deportacji cudzoziemców ani konieczności wydania takiej decyzji po zakończeniu postępowania(…), sam fakt nielegalnego pobytu na terytorium RP nie jest jeszcze wystarczającym powodem do bezwzględnego wydalenia Cudzoziemca" - pisze w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego Roman Łukawski.

  Rozpocznie się zatem kolejne postępowanie dowodowe wobec ukraińskiej rodziny. Jego efektem może być wydanie zgody na pobyt tolerowany. Jeśli tak się stanie, wojewoda odmówi wydalenia rodziny Szapowałowów.

  Do czasu zakończenia postępowania Szapowałowie pozostaną w Polsce. Jak długo ono potrwa, nie wiadomo.

  Rodzina od 6 lat ubiega się o zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce. Decyzję negatywną wydał najpierw Urząd Wojewódzki w Poznaniu, a następnie podtrzymał Urząd ds. Cudzoziemców w Warszawie, powołując się na niewypełnienie wymogów ustawowych. Trzech spośród czterech członków rodziny przebywa obecnie na terytorium naszego kraju nielegalnie. Szapowałowie mieszkają w Polsce od ponad 20 lat i nie wyobrażają sobie powrotu na Ukrainę.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo