Poznań: Film o księdzu Wawrzyniaku w Bibliotece Raczyńskich

  Poznań: Film o księdzu Wawrzyniaku w Bibliotece Raczyńskich

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Pierwszy publiczny pokaz filmu o księdzu pozytywiście Piotrze Wawrzyniaku odbędzie się w środę, 16 lutego o godz. 18 w Bibliotece Raczyńskich przy placu Wolności.
  Twórcą tego dokumentu jest Jacek Kubiak, dla którego postać ks. Wawrzyniaka ma bardzo współczesny wymiar.

  - Pokolenie pozytywistów, z którego wywodzi się ks. Wawrzyniak, przebudowywało świat, próbowało go unowocześnić. Tak samo jak i my teraz - mówi Jacek Kubiak. - Z tą jedną różnicą, że oni robili to dzięki swoim miedziakom, a my dzięki pieniądzom z Unii.

  Tym co Jacek Kubiak ceni w nim najbardziej, jest umiejętność łączenia tradycji z bardzo nowoczesnym myśleniem o społeczeństwie i państwie.

  Film powstał w ubiegłym roku w związku z obchodami
  100-lecia śmierci ks. Piotra Wawrzyniaka. Jest opowieścią o ludziach, którzy żyją ideami księdza pozytywisty, są - jak nazywa ich reżyser - kustoszami pamięci ks. Wawrzyniaka. Znalazł ich w Śremie oraz Mogilnie. - To ludzie, którzy potrafią zarażać kultem tego księdza - podkreśla. - O tym jak to robią, opowiada właśnie mój film.

  Znalazły się tam także fragmenty wystąpień ks. Wawrzyniaka oraz wycinki z ówczesnej prasy czytane przez aktora Michała Grudzińskiego.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo