Wągrowiec: Koniec rumuńskiej flagi... Powiat musi zmienić...

  Wągrowiec: Koniec rumuńskiej flagi... Powiat musi zmienić barwy!

  Arkadiusz Dembiński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Flaga w barwach Rumunii ma zniknąć z dachu starostwa

  Flaga w barwach Rumunii ma zniknąć z dachu starostwa ©Arkadiusz Dembinski

  Władze powiatu wągrowieckiego muszą zmienić zarówno herb jak i flagę, która dziś jest praktycznie identyczna z flagą Rumunii. Chce tego komisja heraldyczna. W przeciwnym razie nie będzie mógł powstać sztandar, który chcą radni. Zarówno herb, jak i flaga powiatu powstały w 2002 roku.
  Flaga w barwach Rumunii ma zniknąć z dachu starostwa

  Flaga w barwach Rumunii ma zniknąć z dachu starostwa ©Arkadiusz Dembinski

  Opracował je wybrany artysta, niegdyś członek owej komisji. - Wzór został wysłany zgodnie z przepisami do komisji heraldycznej. Ta ma trzy miesiące na przesłanie swoich zastrzeżeń. W myśl prawa, jeśli po upływie tego czasu nie ma takich zastrzeżeń uznaje się, że wszystko jest w porządku. Tak było w tym przypadku. Dlatego też rada powiatu przyjęła zarówno wzór herbu, jak i flagi.

  Uchwałę bez zastrzeżeń przyjął także wojewoda.
  Tak więc zarówno herb, jak i flaga są zgodne z prawem - wyjaśnia Tadeusz Sebastyański, sekretarz powiatu. Kilka miesięcy później przyszła decyzja komisji, że trzeba zmienić praktycznie wszystko. Władze powiatu nie przejmowały się tym aż do teraz, gdy pojawił się pomysł zrobienia sztandaru.

  - Mamy trzy wyjścia. Nic nie robić i nie robić sztandaru. Zrobić sztandar z aktualnym wyglądem i dochodzić sprawy w sądzie lub po prostu zmienić herb, a zarazem zmienić flagę tak, aby nie kojarzyła się z flagą rumuńską. Rozmawiałem już z artystą, który jest gotowy wprowadzić stosowne zmiany w herbie oraz opracować także nową flagę - wyjaśnia sekretarz.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo