PKP: Nie ma pomysłu na Dworzec Letni!

  PKP: Nie ma pomysłu na Dworzec Letni!

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  PKP wydadzą 5 milionów złotych na odrestaurowanie zabytkowego Dworca Letniego w Poznaniu. I chociaż prace trwają w najlepsze, nie bardzo wiadomo, jak obiekt będzie wykorzystany po zakończeniu renowacji.
  W ramach remontu oprócz odnowienia budynku i wiaty Dworca Letniego ma być modernizowany chodnik znajdujący się między mostem Dworcowym a Uniwersytec

  W ramach remontu oprócz odnowienia budynku i wiaty Dworca Letniego ma być modernizowany chodnik znajdujący się między mostem Dworcowym a Uniwersyteckim. ©Robert Domżał

  Przez wiele lat zabytkowy Dworzec Letni niszczał. Chociaż położony w pobliżu Dworca Głównego, częściej bywał odwiedzany przez bezdomnych i wandali, niż patrole jakichkolwiek służb mundurowych. Wreszcie w ubiegłym roku rozpoczęła się renowacja zabytku pamiętającego cesarza Prus Wilhelma II.

  Na razie wymieniona została część poszycia wiat nad peronem. Dekarze kładą właśnie nową dachówkę nad budynkiem dworcowym, ale już wewnątrz, w pomieszczeniu zbudowanym z myślą o cesarzu straszą gołe, pozbawione tynku ściany. Nad głowami widać metalową konstrukcję, do której zamontowany zostanie sufit.

  - Wykonawca odkrył, że budynek posadowiony został na betonowych palach. Dopiero na nich zbudowano fundament - mówi Piotr Kryszak, rzecznik Oddziału Zagospodarowania Nieruchomości PKP.
  Na zewnątrz jest jeszcze wiele do zrobienia.

  - Peron obniżymy, by dostosować go do wysokości współczesnych pociągów. Na betonowych płytach ułożone zostaną płyty bazaltowe - podkreśla Piotr Kryszak.
  Wykonawca ma też wymienić nawierzchnię chodnika na całym odcinku między mostem Dworcowym a Mostem Uniwersyteckim. Jak na razie zrywana jest kostka leżąca tam od lat.

  Remont pochłonie aż 5 mln zł. Można też powiedzieć tylko, bo w kosztorysie inwestor, czyli PKP zakładały, że trzeba będzie za te prace zapłacić 6,5 mln zł.
  Pieniądze nie pochodzą jednak z kasy PKP. Faktycznym płatnikiem jest Skarb Państwa.

  I chociaż ekipa remontowa powinna zakończyć roboty do końca czerwca nie bardzo wiadomo, jak obiekt będzie wykorzystywany po tym terminie. Kolejarze zaś nie mają pomysłu na to, jak zagospodarować budynek. - Rozmawiamy z Urzędem Miasta, by Poznań pomógł racjonalnie wykorzystać Dworzec Letni - dodaje Piotr Kryszak. - Jedna z koncepcji zakłada, by stworzyć salonik dla pasażerów pociągów intercity.

  - Miasto na pewno nie przejmie Dworca Letniego, choć rozmowy trwają o tym, w jaki sposób moglibyśmy pomóc zagospodarować obiekt - wyjaśnia Nina Dardas z Biura Prasowego UM Poznania.

  Jak mówi Janusz Kazior, zastępca dyrektora ds. handlowych Zakładu Zachodniego PKP Intercity, nikt z poznańskiego Oddziału Nieruchomości nie informował tej spółki o planie utworzenia saloniku dla podróżnych na remontowanym dworcu.

  - Jeśli nie będzie innych propozycji, jako zarządca znajdziemy sposób na wykorzystanie Dworca Letniego - przekonuje Piotr Kryszak.
  A co się stanie, jeśli w wyremontowanym obiekcie nie będzie gospodarza? Oby znów nie padł ofiarą wandali.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PKP - dno

  Zbyszko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Konowałłow. No wyrwało mi się z tą "struną"... Nie wiedziałem, jak tę pekapowską część ciała określić... Jak chcesz, to mogę zmienić na "działające połączenia między półkulami". Może być?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a to ciekawe

  dr Konowałłow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Co to jest "struna mózgowa"?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Letni dworzec - apteka i bank

  Marych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  "Pieniądze nie pochodzą jednak z kasy PKP. Faktycznym płatnikiem jest Skarb Państwa." - przykro mi ale pieniądze pochodzą od podatników czyli frajerów. A dworzec proponuję wynając aptece i bankowi...rozwiń całość

  "Pieniądze nie pochodzą jednak z kasy PKP. Faktycznym płatnikiem jest Skarb Państwa." - przykro mi ale pieniądze pochodzą od podatników czyli frajerów. A dworzec proponuję wynając aptece i bankowi aby dostac przyzwoity zwrot zainwestowanych funduszy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PKP - dno

  Zbyszko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

  Ja już nie mogę czytać o PKP. Normalnie - zrzygać się można. Czy tam ktoś ma choć jedną strunę mózgową?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo