Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Osiedle, które uskrzydli bohaterskich lotników

Błażej Dąbkowski
Pod inicjatywą podpis składa Arkady Radosław Fiedler (z prawej). Obok Piotr Czaja
Pod inicjatywą podpis składa Arkady Radosław Fiedler (z prawej). Obok Piotr Czaja Błażej Dąbkowski
Od pięciu lat członkowie stowarzyszenia "Promuj swój kraj" chcą zainteresować władze miasta pomysłem stworzenia Osiedla Dywizjonu 302, który podczas II wojny światowej wyróżnił się bohaterstwem w powietrzu. Inicjatywa ma też przywrócić pamięć o poznańskich lotnikach, którzy dziś odeszli w zapomnienie.

Jak przekonują pomysłodawcy jednostka myśliwska ze stolicy Wielkopolski niczym nie ustępowała słynnemu i opisanemu przez podróżnika Arkadego Fiedlera Dywizjonowi 303.

- Powinniśmy przypominać ich historię, bo jak widać jest ulotna. Gdybym zapytał 10 mieszkańców o "trzysta drugi", to 8 nie wiedziałoby o co pytam, reszta pomyliłaby go z tym bardziej znanym - mówi Piotr Czaja, pasjonat historii i członek stowarzyszenia.

Gdy w 2006 roku "Promuj swój kraj" rozpoczęło starania o uczczenie poznańskich skrzydeł, jego założyciele sądzili, że wszystko pójdzie gładko, tak się jednak nie stało. Dziś ich determinacja jest dużo większa, dlatego zamierzają szukać poparcia dla swojego projektu wśród mieszkańców.

- Będę się starał zainteresować kibiców naszym pomysłem, dlatego na meczach powinniśmy zorganizować akcję zbierania podpisów, które nas wesprą - dodaje Piotr Czaja.

Jak się okazuje pomocną dłoń wyciągnie stowarzyszenie Wiara Lecha, której przedstawiciele do tej pory promowali i przypominali o wadze Powstania Wielkopolskiego. - Warto pamiętać, że właśnie powstanie to początki polskiego lotnictwa. Dlatego tym chętniej włączymy się do akcji - deklaruje Marcin Kawka z fanklubu Lecha Poznań.

Swoją cegiełkę chcą dołożyć także radni, pracownicy naukowi Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz poseł Arkady Radosław Fiedler, syn słynnego reportażysty i podróżnika.

- Popieram tę inicjatywę, uważam, że jest to doskonały pomysł, który od lat powinien być już podnoszony - mówi prof. dr hab. Maciej Franz z Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM.

Dlaczego nie można zapomnieć o walecznym Dywizjonie 302?
Zdaniem Michała Grzesia, wiceprzewodniczącego Rady Miasta, choćby dlatego, iż pamięć historyczna powinna stanowić ważny punkt w rozwoju Poznania i jego mieszkańców.

- Sam pasjonowałem się historią naszych lotników, dlatego stworzenie osiedla uważam, za całkowicie sensowne - stwierdza radny.

Jako pierwsze na liście popierającej inicjatywę pojawiło się już w sobotę nazwisko Arkadego Radosława Fiedlera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski