Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź dobra dla inwestorów. Tak wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową [INFOGRAFIKA]

Piotr Brzózka
Grzegorz Gałasiński
Aglomeracja łódzka została doskonale oceniona przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Aglomeracja łódzka jest drugim, po Warszawie, najatrakcyjniejszym miejscem w Polsce do inwestowania w usługi. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu gdańskiego Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Łódź została też bardzo wysoko sklasyfikowana, jeśli chodzi o atrakcyjność dla działalności przemysłowej (3. miejsce w kraju) oraz biznesu opartego na zaawansowanych technologiach (4. miejsce).

W raporcie IBnGR Polska została podzielona na kilkadziesiąt subregionów, wśród nich znalazły się cztery obszary w woj. łódzkim. O ile subregiony piotrkowski, skierniewicki i sieradzki wypadły przeciętnie bądź blado, o tyle bardzo wysoko oceniono aglomerację łódzką, czyli Łódź wraz z miastami ościennymi, takimi jak: Zgierz, Stryków, Aleksandrów, Pabianice i Konstantynów.

Na korzyść aglomeracji łódzkiej instytut zaliczył takie czynniki, jak bardzo korzystne położenie u zbiegu autostrad A1 i A2 i dostęp do międzynarodowego lotniska. Zapewne chodzi o Okęcie, bo za kolejny plus Łodzi uznano bliskość Warszawy.

Dostrzeżono bardzo wysoką liczbę wykwalifikowanych pracowników, w tym absolwentów wyższych uczelni (w przypadku działalności usługowej) i szkół zawodowych (działalność produkcyjna). Według gdańskich ekonomistów, naszym atutem jest też... bardzo wysoki poziom bezrobocia, który, jak wiadomo, wpływa na obniżenie płac. A to, co boli pracowników, cieszy pracodawców. IBnGR bardzo wysoko ocenił też wydajność łódzkich robotników. Mimo że w Łodzi zwykliśmy narzekać na niekorzystną strukturę gospodarki, również i ona została oceniana bardzo wysoko.

Za jedyną słabą stronę Łodzi autorzy raportu uznali niski poziom bezpieczeństwa publicznego. A mówiąc dokładniej - wysoką przestępczość i słaby poziom jej wykrywalności.

- Nie zgadzam się z przedstawioną w opracowaniu tezą. Z danych statystycznych policji wynika, że poziom przestępczości w naszym województwie od kilku lat systematycznie spada - mówi Radosław Gwis z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, zauważając, że IBnGR za równie niebezpieczne uznało subregiony poznański, krakowski, wrocławski i katowicki, zaś do grona bezpiecznych zaliczył bielski, oświęcimski, rybnicki i stargardzki, czyli małe powiaty, których w żaden sposób nie można porównywać z dużymi miastami.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Jeśli zaś chodzi o czystą ekonomię...

- Te wyniki są pewnego rodzaju zaskoczeniem, ale łatwo można je wytłumaczyć - mówi Ireneusz Jabłoński, ekonomista, członek zarządu Centrum im. Adama Smitha. - Zaczyna procentować dobre położenie komunikacyjne, widać też szanse na dalszą poprawę infrastruktury wokół Łodzi . I, co jest nawet ważniejsze, aglomeracja łódzka dysponuje dużą liczbą wykwalifikowanej siły roboczej na najbardziej pożądanym poziomie, czyli techników i inżynierów. W dodatku mamy relatywnie niższe płace, niż w najlepiej rozwiniętych regionach Polski. Czyli jest i jakość, i stosunkowo niski koszt - dodaje Jabłoński.

Z kolei Marcin Włodarczyk, szef biura ds. obsługi inwestora w łódzkim magistracie, przekonuje, że wynikami zaskoczony nie jest w ogóle.

- Mamy właśnie wigilijne spotkanie z inwestorami, przygotowaliśmy w związku z tym podsumowanie, z którego wynika, że w 2014 r. w Łodzi powstało 3.700 miejsc pracy i to tylko biorąc pod uwagę nowe projekty inwestycyjne - mówi Włodarczyk. Z naszych statystyk wynika, że Łódź jest atrakcyjna. Gros naszych inwestorów rozwija się bardzo dynamicznie, to nie są wzrosty symboliczne, to jest budowa nowych fabryk. Łódź jest zagłębiem informatyków i programistów, dlatego powstają tu centra rozwojowe - dodaje dyrektor.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki