Euro 2012: Wyścigu o bilety nie będzie. Zadecyduje ślepy los

  Euro 2012: Wyścigu o bilety nie będzie. Zadecyduje ślepy los

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mieszkańcy miast-gospodarzy Euro 2012 będą mieli większe szanse na zdobycie biletu

  Mieszkańcy miast-gospodarzy Euro 2012 będą mieli większe szanse na zdobycie biletu ©AP Photo/Ariel Schalit

  To, co od wielu miesięcy rozpala wyobraźnię kibiców w całej Europie, stało się faktem. UEFA uruchomiła stronę internetową, na której wszyscy chętni, mogą zakładać "kibicowskie konta". Po co? Dzięki nim od 1 marca fani piłki nożnej mogą się starać o bilety na mistrzostwa. Ich zdobycie z pewnością nie będzie łatwe, jednak mieszkańcy miast-gospodarzy (w tym Poznania), będą mieli znacznie większe szanse niż pozostali miłośnicy futbolu.
  Mieszkańcy miast-gospodarzy Euro 2012 będą mieli większe szanse na zdobycie biletu

  Mieszkańcy miast-gospodarzy Euro 2012 będą mieli większe szanse na zdobycie biletu ©AP Photo/Ariel Schalit

  UEFA przygotowała specjalną pulę biletów, która jest przeznaczona tylko dla mieszkańców miast, w których odbędą się mecze finałowe. I choć procedura ich zdobycia będzie taka sama (patrz ramka), na podstawie kodów pocztowych wyselekcjonowana zostanie grupa 2 tysięcy "szczęśliwców" z Poznania, którzy będą mieli pierwszeństwo w kupnie wejściówek. Wszystko odbędzie się za pośrednictwem UEFA. Bo władze stolicy Wielkopolski w kwestii biletów nie mają nic do powiedzenia.


  - Nie mamy wpływu na dystrybucję, jednak zależało nam, by powstała pula 2 tysięcy biletów, które będą dostępne tylko dla poznaniaków - mówi Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta ds. Euro 2012. - To forma nagrody dla mieszkańców, którzy najbardziej odczuli ciężar przygotowań do mistrzostw.

  Podobnie wyróżniono mieszkańców innych miast, w których odbywają się mecze Euro. Choć obecnie to nie jest pewne, niewykluczone, że takich "nagród" będzie więcej. Bo UEFA myśli o przygotowaniu dodatkowej puli biletów, które także mają być dostępne tylko dla mieszkańców miast-gospodarzy. Decyzje na ten temat mają zapaść w najbliższym czasie.

  Jednak jeśli ktoś poważnie myśli o dopingowaniu drużyny z wysokości stadionowych trybun, już teraz powinien się tym zająć. Bo rodzajów biletów jest wiele, a sposób ich zdobycia ściśle określony.

  Nie licz na to, że "kto pierwszy, ten lepszy"

  Z założenia każdy kibic ma mieć równe szanse na zdobycie biletu. Dlatego UEFA nie będzie brała pod uwagę kolejności zgłoszeń. Tym samym bilety na turniej nie będą przyznawane na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy".

  Loteria, której przebieg będzie nadzorował notariusz, zostanie przeprowadzona wówczas, gdy liczba chętnych znacznie przekroczy liczbę oferowanych miejsc. To nie znaczy, że można się starać wyłącznie o jeden bilet. Istnieje możliwość połączenia różnych rodzajów wejściówek w ramach jednego zamówienia. Ograniczenia jednak są.

  Kibice mogą się starać maksymalnie o cztery pojedyncze bilety na jeden mecz.
  Zabiegać można wyłącznie o wejściówki w jednej kategorii cenowej. Nie ma także opcji, by zdobyć bilet na dwa mecze, które odbędą się tego samego dnia.

  Wybór miejsca nie będzie leżał w gestii kibica, a o przyporządkowaniu w ramach kategorii cenowej zadecyduje UEFA. Swoje szanse na zdobycie wejściówki można zwiększyć, zgadzając się na ewentualne otrzymanie biletów w sektorze innym niż pierwotnie planowany. A jakie będą koszty?

  - Ceny zostaną podane niebawem - poinformował nas Juliusz Głuski z biura Euro 2012 Polska. - Najtańszy bilet ma jednak kosztować 30, a najdroższy 600 euro.

  Zapłacić można kartą kredytową za pośrednictwem strony internetowej UEFA.com. Za bilety indywidualne (Individual Match Tickets) oraz pakiety stadionowe (Venue Series) w maju 2011 roku, natomiast w przypadku pakietów "moja drużyna" (Follow My Team) będzie to przełom grudnia 2011 roku i stycznia 2012 roku.

  Aby uniemożliwić "konikom" czarnorynkową spekulację biletami, a także by uniknąć fałszerstwa, wejściówki zostaną wysłane dopiero na kilka tygodni przed turniejem, podadres wskazany przez kibiców w formularzu. Legalna odsprzedaż będzie jednak możliwa.

  W lipcu na stronie UEFA zostanie w tym celu uruchomiona specjalna platforma biletów. Transakcja będzie jednak możliwa tylko wtedy, jeśli znajdzie się chętny, bo możliwości zwrotu nie będzie. Taka forma odsprzedaży może się okazać niezbędna, bo niewykluczone, że bilety będą imienne.
  O jakie bilety możemy się starać?

  - Większość kibiców przyjedzie po to, by dopingować swoją drużynę i dla nich przewidziano pakiety "Follow your team" - mówi Juliusz Głuski. - Będą zatem zamawiać bilety na mecze swojej drużyny, a zapłacą za nie dopiero wtedy, kiedy będą wiedzieli, czy ich reprezentacja zagra w finałowym turnieju oraz gdzie odbędą się mecze ich grupy.

  W ramach tej kategorii będą dostępne dwie opcje - na wszystkie mecze grupowe wybranej reprezentacji lub na 3 do 6 meczów w zależności od wyników drużyny.

  Oprócz tego dostępne będą bilety na pojedyncze mecze, dostępne w trzech kategoriach cenowych (w zależności od miejsc na stadionie), a także tzw. "bilet stadionowy". Jego kupno gwarantuje obejrzenie wszystkich meczów, które zostaną rozegrane na danej arenie. Można je będzie kupić w dwóch wersjach - na wszystkie mecze pucharowe, które zostaną rozegrane na danym obiekcie, lub na spotkania fazy pucharowej.

  "Krok po kroku", czyli jak się zalogować, żeby zdobyć bilet na mistrzostwa

  Żeby włączyć się w wyścig o bilety na Euro 2012, trzeba wykonać kilka prostych czynności.

  - wejdź na oficjalną stronę: www.uefa.com/uefaeuro2012. Tu oprócz możliwości zarejestrowania się, znajdziesz wiele przydatnych informacji,

  - przejdź do zakładki "Tickets", gdzie na dole strony znajdziesz odsyłacz do strony właściwej - "Tickets Portal",

  - tu możesz wybrać język. Wśród możliwości jest m.in. język polski,

  - żeby starać się o bilety, stwórz własne konto - zakładka "Stwórz Konto",

  - w tym miejscu wpisz m.in. adres, dane osobowe i numer paszportu lub dowodu osobistego. Twoje konto będzie strzeżone hasłem,

  - konto umożliwia sprawdzenie, jakie rodzaje biletów są oferowane, a także wprowadzanie aktualizacji i zmian w formularzu.

  Zapłać za bilet kartą kredytową

  Z reguły wszelkie płatności związane z biletami na Euro 2012 należy regulować w euro, za pomocą karty kredytowej.
  Wyjątek stanowią mieszkańcy państw-gospodarzy, którzy będą mieli także możliwość dokonywania płatności we własnej walucie, a także za pomocą krajowego przelewu bankowego. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie będzie możliwe obciążenie konta osoby pełną kwotą należną za bilet, UEFA ma prawo do anulowania zgłoszenia bez odszkodowania. Do końca kwietnia federacja poinformuje tych kibiców, którzy wylosowali bilet.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo