Poznań: Po służbie na patrol

  Poznań: Po służbie na patrol

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W czasie dodatkowej, opłacanej przez samorząd służby, policjanci zwrócą uwagę na sprzedających i pijących alkohol

  W czasie dodatkowej, opłacanej przez samorząd służby, policjanci zwrócą uwagę na sprzedających i pijących alkohol ©Jan Hubrich/Polskapresse

  Za półtora miesiąca wznowione zostaną płatne patrole, w czasie których policjanci sprawdzają, czy w miejscach publicznych nie jest pity alkohol. Miasto przeznaczyło na nie milion złotych. Wystarczy do listopada.
  W czasie dodatkowej, opłacanej przez samorząd służby, policjanci zwrócą uwagę na sprzedających i pijących alkohol

  W czasie dodatkowej, opłacanej przez samorząd służby, policjanci zwrócą uwagę na sprzedających i pijących alkohol ©Jan Hubrich/Polskapresse

  Idea jest prosta: policjanci wyróżniający się wynikami w pracy zyskali możliwość dorobienia do pensji, w zamian mają dbać, by mieszkańcy czuli się bezpieczniej. A ponieważ poznaniacy narzekają głównie na osoby pijące w bramach, parkach, na klatkach schodowych czy podwórkach, na tym się skupiono. Zresztą pieniądze na "służbę po służbie" wypłacane są z tzw. funduszu antyalkoholowego.

  - Siedzą na ławce, głośno rozmawiają, przeklinają. Mogą nie mieć złych zamiarów, ale przechodząc w pobliżu, czuję się niepewnie - mówi Justyna z Grunwaldu. Policję na osiedlu widzi rzadko, a sama nigdy nie skarżyła się, że czuje się zagrożona.

  - To błąd - kręci głową Krzysztof Skrzypinski, przewodniczący komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego. - Po to z mieszkańcami tworzymy mapy zagrożeń, by policja wiedziała, gdzie jest potrzebna, nawet jeśli nie są tam popełniane przestępstwa. Do tej pory w tworzeniu map zagrożeń pośredniczyły rady osiedli, ale chcemy to zmienić. Planujemy umieścić w klatkach schodowych plakaty z numerami telefonów, pod które można będzie zgłaszać niebezpieczne miejsca.

  - Wiedząc, w których miejscach ludzie czują się niepewnie, odwiedzamy je regularnie - zapewnia Hubert Haegenbarth, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. - Patrole płatne mają dbać, by nie były łamane zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i uchwały Rady Miasta.

  W tym roku miasto wyda na dodatkowe patrole milion zł. Za dodatkową służbę policjant będzie otrzymywał 250 zł brutto. Patrole będą wyruszały popołudniami i pracowały do nocy, zwłaszcza w weekendy, od wio-sny do jesieni. Mają przeciwdziałać pijackim burdom, sprzedaży alkoholu nieletnim i pijanym, piciu w miejscach publicznych. Trzy czwarte patroli będzie pracować w umundurowaniu, pozostałe - po cywilnemu.

  W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono 750 tys. zł. Policjanci na "służbie po służbie" skontrolowali 12 tys. obiektów, w których podawany jest alkohol i 10 tys. miejsc, w których dochodzi do spożywania. Wystawili 4,5 tys. mandatów i skierowali ponad 50 wniosków o ukaranie do sądu. Przyłapali 11 sprzedawców, którzy sprzedali alkohol nieletnim, 41 - którzy obsługiwali nietrzeźwych. 163 razy odnotowano przypadki zakłócania porządku przez spożywających alkohol. Wydział Działalności Gospodarczej w ubiegłym roku wydał 7 decyzji o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co z dziurawymi drogami

  Marian Urbaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  A dlaczego tylko milion, ja proponuję 100, 1000 milionów, ściągnąć policjantów z całej Polski i obstawić każdego poznaniaka. Toż to anarchia, plucie na chodnik, obgadywanie władzy itp. A dziurawe...rozwiń całość

  A dlaczego tylko milion, ja proponuję 100, 1000 milionów, ściągnąć policjantów z całej Polski i obstawić każdego poznaniaka. Toż to anarchia, plucie na chodnik, obgadywanie władzy itp. A dziurawe drogi, chodniki, brak żłobków i przedszkoli – a gdzie to pisze że władza winna o tym myśleć.
  A wyniki super złapanych 11 sprzedawców na 12 tysięcy skontrolowanych!!!!!!!!!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo