Leszno: Na początek pakiet startowy dla zwalnianych

  Leszno: Na początek pakiet startowy dla zwalnianych

  Karolina Sternal

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Leszno: Na początek pakiet startowy dla zwalnianych

  ©Karolina Sternal

  Pieniądze na przekwalifikowanie, uruchomienie firmy, doradztwo - z tego będą mogli skorzystać zwalniani pracownicy zakładów SEWS w Lesznie. Wczoraj w siedzibie "Solidarności" dyskutowano o tym, jak będzie można pomóc około 1100 osobom, które stracą pracę.
  Leszno: Na początek pakiet startowy dla zwalnianych

  ©Karolina Sternal

  Rozmowy, w których udział wzięło trzech starostów, prezydent Leszna oraz dyrektorzy powiatowych i wojewódzkiego urzędu pracy, nie były długie, jednak dały nadzieję na stworzenie konkretnej pomocy.

  - Na początek będzie to tzw. pakiet startowy, który zostanie uruchomiony z chwilą wręczenia pierwszych zwolnień - wyjaśnia Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Poznaniu. - W tym momencie zostanie przeprowadzona analiza sytuacji tych osób.
  Rozmawiać z nimi będą doradcy z urzędów pracy, aby indywidualnie dobrać formę pomocy, biorąc pod uwagę kwalifikacje i oczekiwania danej osoby. Pod uwagę brane będą szkolenia, przekwalifikowanie oraz możliwość skorzystania z dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej. Jednocześnie samorządy oraz urzędy pracy będą szukać firm skłonnych zatrudnić zwalnianych z SEWS.

  O pieniądze na wszystkie formy aktywizacji zawodowej urzędy pracy będą się także ubiegać z Unii Europejskiej w ramach tzw. funduszu globalizacyjnego. Spotkania okrągłego stołu, bo tak je nazwali związkowcy, będą się odbywały cyklicznie.

  Pierwsze wypowiedzenia w zakładach SEWS w Lesznie mają nastąpić w marcu. Firma pierwotnie proponowała grupie około 40 osób kontynuowanie pracy w zakładach na Słowacji, teraz oferta dotyczy Rumunii.

  - Oczywiście, że są nadal chętni - zapewnia Grzegorz Krzyżanowski, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" SEWS w Lesznie. - W ten sposób o kilka miesięcy później pójdą na bezrobocie.

  Związkowcy pozytywnie odebrali wczorajsze uzgodnienia. Teraz o szczegółach będą rozmawiać z załogą.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo