Poznań: Jadą nieuważnie i kończą pod bimbą

  Poznań: Jadą nieuważnie i kończą pod bimbą

  Katarzzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na ulicy Winogrady volkswagen wjechał wczoraj pod tramwaj

  Na ulicy Winogrady volkswagen wjechał wczoraj pod tramwaj ©Nadzór Ruchu MPK

  Czwartek. Godzina 11. Pasażerowie "czwórki", jadącej ulicą Winogrady, słyszą huk i dźwięk zgniatanej blachy. Pod tramwaj wjeżdża dostawczy volkswagen. Tramwaj musi zjechać do zajezdni, a volkswagen trafi do blacharza.
  Na ulicy Winogrady volkswagen wjechał wczoraj pod tramwaj

  Na ulicy Winogrady volkswagen wjechał wczoraj pod tramwaj ©Nadzór Ruchu MPK

  Dlaczego doszło do zderzenia? Ponieważ kierowca samochodu dostawczego nie ustąpił pierwszeństwa tramwajowi. To najczęstsze powody kolizji i wypadków z udziałem pojazdów MPK.

  Pod tramwajem linii numer 7 znalazł się też wczoraj inny samochód dostawczy. Auto jechało z ronda Śródka w stronę osiedla Lecha. Kierowca nie zauważył "siódemki". Zderzenia nie udało się uniknąć.
  Ofiarą nieuważnego kierowcy padła wczoraj także inna "siódemka", jadąca w stronę Ogrodów.
  Kierujący oplem vectrą na tablicach rejestracyjnych ze Środy Wielkopolskiej zawracał na torowisku na Dąbrowskiego i uderzył w tramwaj wyjeżdżający z przystanku. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

  To tylko przykłady z wczoraj. Podobnych kolizji jest mnóstwo każdego dnia. Część z nich kończy się na podpisaniu oświadczenia. Zdarzają się jednak i takie, podczas których nie może się obejść bez interwencji policji czy nawet strażaków.

  W ciągu ostatnich dwóch tygodni zdarzyły się dwa poważne wypadki, w których interwencja służb ratowniczych była niezbędna.

  Pierwszy, pod koniec stycznia na ulicy Starołęckiej, kiedy fiat uno dostał się między wagon a słup sieci trakcyjnej (na zdjęciu). Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa "siedemnastce" w miejscu, w którym jezdnia przecina torowisko.

  Tydzień później analogiczna sytuacja zdarzyła się na rondzie Rataje. W obydwu przypadkach kierowcy "osobówek" zostali ranni. Z samochodów wyciągali ich strażacy (przy pomocy specjalnych, pneumatycznych nożyc).

  - Przejazd przez rondo Rataje reguluje sygnalizacja świetlna. Jeśli tramwaj otrzyma "pionową kreskę", ma pierwszeństwo i inne pojazdy znajdujące się na rondzie powinny umożliwić mu przejazd - przypomina Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

  O tym, że przy przejeździe przez torowisko na Starołęckiej należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom MPK, również informują znaki. Tyle że kierowcy często nie zwracają na nie uwagi. Podobnie jest na Pułaskiego. Samochody przejeżdżają pod wiaduktem i często nawet nie zwalniają. Tymczasem pierwszeństwo przejazdu przysługuje tam tramwajom.

  - Niestety, kierowcy czasami jeżdżą na pamięć - przyznaje Maciej Bednik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - I bywają wtedy zaskoczeni.
  Takie sytuacje zdarzają się także na trasach, które pokonujemy codziennie (na przykład w drodze do pracy). Gdy rusza przebudowa lub remont ulicy, organizacja ruchu się zmienia.

  - Kiedy zapada zmierzch, kierowcy skupiają się bardziej na drodze i nie zauważają wtedy nowych znaków - dodaje Maciej Bednik.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ALe jakoś jednemu tępakowi z drugim

  blacha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  nie przyszło do łba, żeby zamontować światła przed np. torowiskiem informujące o tym, że tramwaj ma właśnie 'pionową kreskę', której kierowca i tak nie widzi. Coś na wzór pulsującego pieszego,...rozwiń całość

  nie przyszło do łba, żeby zamontować światła przed np. torowiskiem informujące o tym, że tramwaj ma właśnie 'pionową kreskę', której kierowca i tak nie widzi. Coś na wzór pulsującego pieszego, który pulsując informuje, że piesi mają zielone.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Re: 9995 PS.

  Mułek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  ale co niektórzy obiektów mniejszych od lotniskowca klasy Nimitz nie widzą

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Re: 9995

  Mułek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  A kierowcy to co? Święte krowy? Ich zasranym obowiązkiem jest stosowanie się do znaków i sygnalizacji świetlnej. Jeżeli tramwaj ma pierwszeństwo, to znaczy że to tramwaj ma przejechać pierwszy, a...rozwiń całość

  A kierowcy to co? Święte krowy? Ich zasranym obowiązkiem jest stosowanie się do znaków i sygnalizacji świetlnej. Jeżeli tramwaj ma pierwszeństwo, to znaczy że to tramwaj ma przejechać pierwszy, a nie drobny sklepikarz w dostawczym volkswagenie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za 100mln zł przebudowano Winogrady.

  9995 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  I po co?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo