Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co na przejedzenie? Jak zjeść 12 dań w Wigilię i nie przytyć?

Katarzyna Sklepik
Potrawy wigilijne: Jak zjeść 12 dań w Wigilię i nie przytyć? Co na przejedzenie?
Potrawy wigilijne: Jak zjeść 12 dań w Wigilię i nie przytyć? Co na przejedzenie? 123rf
Jak skosztować 12 potraw wigilijnych i nie przytyć? 24 grudnia, zgodnie z tradycją, zasiądziemy rodzinnie przy wigilijnym stole, aby skosztować 12 potraw. Jak zjeść 12 dań w Wigilię i nie przytyć? Co na przejedzenie?

Potrawy wigilijne: Jak zjeść 12 dań w Wigilię i nie przytyć? Co na przejedzenie?

TUTAJ znajdziesz przepisy na potrawy wigilijne

Dla dużej liczby osób, a szczególnie tych „wiecznie na diecie”, Wigilia nastręcza wielu wątpliwości.

– Niepotrzebnie – mówi Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia. – Wigilijne menu to „najzdrowszy posiłek w ciągu roku”. Oczywiście ilość potraw, która pojawia się na stole, jest zbyt pokaźna, ale poszczególne elementy tego zestawu są dla nas naprawdę dobre. Zawierają bogactwo składników odżywczych – na przykład w rybach znajdziemy dużo dobroczynnych kwasów tłuszczowych, w kompocie z suszu wartościowy błonnik, a barszcz czerwony to pokaźny zbiór witaminy PP.

ZOBACZ:**12 potraw wigilinych - świąteczna dieta**

Niestety – bogactwo polskiej kuchni sprzyja zbyt łakomemu jedzeniu, a ze względu na późną porę również przejadaniu się na wieczór. Często jest tak, że 24 grudnia z niecierpliwością „wyczekujemy” świątecznych potraw i chcąc mieć na nie odpowiednio dużo „miejsca w brzuchu” głodzimy się cały dzień – by potem pochłonąć tyle, ile damy radę.

Jak skosztować 12 potraw wigilijnych i nie przytyć?

– Osoby, które nawet podczas świąt chcą dbać o linię mogą śmiało delektować się świątecznymi specjałami, robiąc to jednak z większą uwagą. Mogą kosztować potraw, ale nie w każdej ilości. Porcja dania nie powinna być objętościowo większa niż kopiasta łyżka. Zapomnijmy o dokładkach, wybierajmy potrawy w wersji „light” na przykład ryba po grecku zamiast smażonego dzwonka, barszcz czerwony zamiast zawiesistej zupy grzybowej, kompot z suszonych owoców może być dobrym zakończeniem wieczerzy, zamiast kopiastego talerza ze wszystkimi świątecznymi słodkościami – tłumaczy Agnieszka Piskała.

Wiele potraw, które podajemy na wigilijnym stole można zrobić w wersji lekkiej na przykład pierogi podawać z wody, a nie smażone, śledzie w octowych i korzennych zalewach będą mniej kaloryczne niż w oleju. Zupę grzybową możemy zaś zabielić śmietaną jogurtową a niekoniecznie kremówką.

– Niestety takie produkty jak kapusta z grochem czy potrawy z makiem – kutia, makowiec same w sobie są ciężkie i trudno je jakoś „odchudzić”. Tutaj więc pozostaje tylko… umiar – dodaje Agnieszka Piskała.

ZOBACZ:**Potrawy wigilijne - jak zachować linię po świątecznym obżarstwie**

Jak zniwelować efekt przejedzenia 12 potrawami wigilijnymi?

Jeśli przed jedzeniem to faktycznie woda wypełni żołądek. Wtedy zjemy mniej, a więc zabezpieczymy się przed efektem przejedzenia. Po posiłku szklanka ciepłej wody może przyniesie ulgę, ponieważ rozluźni żołądek i przyspieszy trawienie. Dobrym rozwiązaniem jest również picie ciepłej, gorzkiej herbaty, naparu z mięty czy rumianku.

Jak smacznie i zdrowo przygotować 12 potraw wigilijnych?

  • Zaplanujmy na świątecznym stole jak najwięcej potraw z ryb. W ciągu roku nie zawsze mamy czas, aby je jeść, a święta są ku temu dobrą okazją. Najzdrowsze i najmniej kaloryczne są oczywiście ryby w galarecie i ryba po grecku. Śmiało można więc zrezygnować ze smażonej.
  • Spośród świątecznych ciast na zakończenie Wigilii wybierzmy aromatyczny piernik – zawarte w nim przyprawy przyspieszają trawienie, a ich piękny korzenny zapach podkreśli atmosferę świąt.
  • Nie żałujmy sobie tradycyjnego kompotu z suszu – zawiera dużo cennego błonnika, który znosi skutki nadmiernego apetytu.
  • Osoby o wrażliwym żołądku powinny pomyśleć o zastąpieniu ciężkostrawnych pierogów z kapustą tymi z makiem lub z soczewicą.
  • Zamiast kremowej zupy grzybowej, po której w żołądku nie będzie już miejsca na nic innego, przygotujmy delikatny czerwony barszczyk, zupę migdałową lub tak zwaną „zupę nic”.
  • Starajmy się przygotowywać potrawy wigilijne w niewielkich ilościach, tak, aby nie jeść ich przez kolejne dni – sylwestrowa kreacja nie jest przecież z gumy…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski