Leszno: Dyrektor chce rozkręcić biznes na płycie lotniska

  Leszno: Dyrektor chce rozkręcić biznes na płycie lotniska

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W północnej części lotniska mogą wkrótce stanąć hale - zapowiada dyrektor Andryszczak

  W północnej części lotniska mogą wkrótce stanąć hale - zapowiada dyrektor Andryszczak ©DANIEL ANDRUSZKIEWICZ

  Wkrótce Centralna Szkoła Szybowcowa zacznie rozkręcać biznes na lotnisku Leszno-Strzyżewice. Powstanie tam giełda rolniczoprzemysłowa. Władze miasta pomogą szkole na siebie zarabiać
  W północnej części lotniska mogą wkrótce stanąć hale - zapowiada dyrektor Andryszczak

  W północnej części lotniska mogą wkrótce stanąć hale - zapowiada dyrektor Andryszczak ©DANIEL ANDRUSZKIEWICZ

  Wkrótce Centralna Szkoła Szybowcowa zacznie rozkręcać biznes na lotnisku Leszno-Strzyżewice. A właściwie kilka, bo w planach jest między innymi utworzenie tam giełdy rolniczo-przemysłowej, prowadzenie schroniska młodzieżowego i stacji benzynowej. Władze miasta zapewniają, że pomogą w realizacji pomysłów, dzięki którym szkoła zamierza nie tylko zarobić na własne utrzymanie, ale też na budowę utwardzonego pasa startowego.


  Kilka tygodni temu Centralna Szkoła Szybowcowa i Aeroklub Polski zwróciły się do samorządu z kilkoma wnioskami o dotacje na łączną kwotę prawie miliona złotych. Wtedy też władze zostały poinformowane o tym, z jak trudną sytuacją finansową borykają się te organizacje. Prezydent Tomasz Malepszy wyjaśniał, że miasto nie ma możliwości dokładania do działalności szkoły, ale może ułatwić jej zarabianie pieniędzy. Pierwszym krokiem było uchwalenie przez radę zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla lotniska, które dopuszczają prowadzenie na jego terenie działalności gospodarczej. Potem odbyło się kilka spotkań włodarza i radnych z dyrektorem CSS Ryszardem Andryszczakiem.

  - Lotnisko musie się rozwijać, a miasto może pomóc w jego aktywizacji - mówi Malepszy. - Dyrektor Andryszczak przedstawił kilka ciekawych pomysłów, dzięki którym skorzysta nie tylko szkoła, ale także Leszno.
  Pierwszy z nich zakłada powołanie przez miasto szkolnego schroniska młodzieżowego, które będzie działać w budynku internatu CSS. Obiekt jest już częściowo wyremontowany, bo przygotowywano go dla uczestników Szybowcowych Mistrzostw Świata Juniorów, które w 2013 roku zostaną przeprowadzone w Lesznie. Dzięki współpracy samorząd będzie realizował ustawowe zadania, a szkoła będzie przez cały rok zarabiać na wynajmie schroniska.

  - Ważniejszą inicjatywą jest utworzenie giełdy rolniczo--przemysłowej, która w północnej części lotniska mogłaby funkcjonować przez cały rok. Mamy świetną lokalizację komunikacyjną, bo przez Leszno przebiegają dwie drogi krajowe - mówi Ryszard Andryszczak.

  Dyrektor wyjaśnia, że obiekty i zasady funkcjonowania giełdy mogą być zbliżone do Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej na poznańskim Franowie. To duże i zarazem bardzo kosztowne wyzwanie. Szkoła nie jest w stanie sprostać mu sama. Pomocą zainteresowane jest miasto, które dopatruje się w pomyśle szansy na własny rozwój. Decyzje będą jednak uzależnione od tego, czy szkole uda się uzyskać w Urzędzie Wojewódzkim dofinansowanie na utworzenie giełdy. Jeśli tak, będzie mogła powstać w ciągu dwóch lat.
  - Prowadząc na lotnisku tego typu działalność, zamierzamy zdobyć środki na priorytetową dla nas inwestycję, czyli budowę utwardzonego pasa startowego - mówi dyrektor Andryszczak. - Widzimy w tym szansę na rozwój ruchu turystycznego małych i średnich samolotów.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo