Poznań: Nowi dentyści wyleczą dzieci za darmo

  Poznań: Nowi dentyści wyleczą dzieci za darmo

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kilkanaście nowych gabinetów stomatologicznych w Poznaniu ma po raz pierwszy podpisane kontrakty z NFZ. Warto rozejrzeć się dokładnie w najbliższej okolicy, bo może się okazać, że dentysta, który do tej pory przyjmował jedynie prywatnie, teraz zrobi to w ramach ubezpieczenia. A ważne jest to zwłaszcza dla rodziców dzieci, które mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów profilaktycznych.
  Takim zabiegiem jest między innymi lakowanie (zwane także uszczelnianiem). Stosowane jest na zębach trzonowych. Polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach lakiem szczelinowym. Specyficzna budowa zębów trzonowych sprawia, że zalegają tam resztki pokarmowe i zbiera się osad, który trudno doczyścić zwykłą szczoteczką do zębów. Zabieg powinno przeprowadzać się po 4 miesiącach od wyrżnięcia zęba.

  Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowce stałe), które powinny pojawić się około szóstych urodzin dziecka.
  Niestety - zabieg ten jest refundowany przez NFZ tylko do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Później lakowanie zębów można zrobić już tylko prywatnie. Tymczasem nie jest to tanie: cena - w zależności od gabinetu stomatologicznego - waha się od 30 do 50 złotych za ząb.

  - Moja córka skończyła 7 lat w grudniu - mówi mama Antoniny. - Nie wybił jej się jeszcze żaden ząbek trzonowy, dopiero widać kawałek jednej szóstki. W żaden sposób nie skorzystam więc już z bezpłatnego lakowania. Szkoda, bo to dobrze chroni przed próchnicą.
  - Taki zapis znajduje się w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych - tłumaczy Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik prasowy Wielkopolskiego NFZ.

  Tymczasem dentyści biją na alarm - w Polsce ponad 90 proc. (to nie pomyłka w druku - dziewięćdziesiąt!) dzieci ma próchnicę. Problemy zaczynają się już na etapie zębów mlecznych - próchnicę "mleczaków" ma 60 proc. maluchów.

  Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć, zanim dziecko skończy 3 latka i zanim zacznie go boleć ząb. Oczywiście trudno jest namówić tak małe dziecko do współpracy na fotelu dentystycznym, ale coraz więcej stomatologów potrafi postępować z najmłodszymi nawet pacjentami. Im zaś wcześniej dziecko pozna gabinet i oswoi się z wizytami u stomatologa, tym większa szansa, że nie będzie się bało i zadba o zęby.


  Tu m.in. można wybrać się z dzieckiem na bezpłatne leczenie w ramach NFZ.


  Ind. Praktyka Lekarska Marta Kabat; ul. Inowrocławska 19
  Ind. Praktyka Lekarska - Lek. Stom. Iwona Dopierała
  Os. Jagiellońskie 128 p.202
  NZOZ - Poradnia Stomatologiczna "Interdent"
  Os. Armii Krajowej 136
  Indywidualna Praktyka Stomatologiczna Małgorzata Nowacka-Cichowicz; Stare Żegrze 1
  Ind. Praktyka Dentystyczna - Agnieszka Ćwintal; ul. Starołęcka 142
  Ind. Praktyka Stomatologiczna Ewa Samson; ul. Starołęcka 36
  Ind. Praktyka Stomatologiczna Grażyna Ćwintal; os. Batorego 6/48
  Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny Joanna Milewska-Aniszczenko
  ul. Cześnikowska 12
  Spółdzielnia Pracy Lekarsko-Specjalistyczna; ul. Głogowska 27
  Centrum Stomatologii UM; ul. Bukowska 70 Gabinet Stomatologiczny Barbara Cieśla; Promyk 4
  NZOZ Dentimed Forte s.c.
  ul. Boranta 15.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo