Poznań: Nowi dentyści wyleczą dzieci za darmo

    Poznań: Nowi dentyści wyleczą dzieci za darmo

    Katarzyna Kamińska

    Głos Wielkopolski

    Głos Wielkopolski

    Kilkanaście nowych gabinetów stomatologicznych w Poznaniu ma po raz pierwszy podpisane kontrakty z NFZ. Warto rozejrzeć się dokładnie w najbliższej okolicy, bo może się okazać, że dentysta, który do tej pory przyjmował jedynie prywatnie, teraz zrobi to w ramach ubezpieczenia. A ważne jest to zwłaszcza dla rodziców dzieci, które mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów profilaktycznych.
    Takim zabiegiem jest między innymi lakowanie (zwane także uszczelnianiem). Stosowane jest na zębach trzonowych. Polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach lakiem szczelinowym. Specyficzna budowa zębów trzonowych sprawia, że zalegają tam resztki pokarmowe i zbiera się osad, który trudno doczyścić zwykłą szczoteczką do zębów. Zabieg powinno przeprowadzać się po 4 miesiącach od wyrżnięcia zęba.

    Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowce stałe), które powinny pojawić się około szóstych urodzin dziecka.
    Niestety - zabieg ten jest refundowany przez NFZ tylko do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Później lakowanie zębów można zrobić już tylko prywatnie. Tymczasem nie jest to tanie: cena - w zależności od gabinetu stomatologicznego - waha się od 30 do 50 złotych za ząb.

    - Moja córka skończyła 7 lat w grudniu - mówi mama Antoniny. - Nie wybił jej się jeszcze żaden ząbek trzonowy, dopiero widać kawałek jednej szóstki. W żaden sposób nie skorzystam więc już z bezpłatnego lakowania. Szkoda, bo to dobrze chroni przed próchnicą.
    - Taki zapis znajduje się w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych - tłumaczy Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik prasowy Wielkopolskiego NFZ.

    Tymczasem dentyści biją na alarm - w Polsce ponad 90 proc. (to nie pomyłka w druku - dziewięćdziesiąt!) dzieci ma próchnicę. Problemy zaczynają się już na etapie zębów mlecznych - próchnicę "mleczaków" ma 60 proc. maluchów.

    Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć, zanim dziecko skończy 3 latka i zanim zacznie go boleć ząb. Oczywiście trudno jest namówić tak małe dziecko do współpracy na fotelu dentystycznym, ale coraz więcej stomatologów potrafi postępować z najmłodszymi nawet pacjentami. Im zaś wcześniej dziecko pozna gabinet i oswoi się z wizytami u stomatologa, tym większa szansa, że nie będzie się bało i zadba o zęby.


    Tu m.in. można wybrać się z dzieckiem na bezpłatne leczenie w ramach NFZ.


    Ind. Praktyka Lekarska Marta Kabat; ul. Inowrocławska 19
    Ind. Praktyka Lekarska - Lek. Stom. Iwona Dopierała
    Os. Jagiellońskie 128 p.202
    NZOZ - Poradnia Stomatologiczna "Interdent"
    Os. Armii Krajowej 136
    Indywidualna Praktyka Stomatologiczna Małgorzata Nowacka-Cichowicz; Stare Żegrze 1
    Ind. Praktyka Dentystyczna - Agnieszka Ćwintal; ul. Starołęcka 142
    Ind. Praktyka Stomatologiczna Ewa Samson; ul. Starołęcka 36
    Ind. Praktyka Stomatologiczna Grażyna Ćwintal; os. Batorego 6/48
    Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny Joanna Milewska-Aniszczenko
    ul. Cześnikowska 12
    Spółdzielnia Pracy Lekarsko-Specjalistyczna; ul. Głogowska 27
    Centrum Stomatologii UM; ul. Bukowska 70 Gabinet Stomatologiczny Barbara Cieśla; Promyk 4
    NZOZ Dentimed Forte s.c.
    ul. Boranta 15.

    Komentarze

    Dodajesz komentarz jako: Gość

    Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

    Liczba znaków do wpisania:

    zaloguj się

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Polecamy

    Wideo