Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: "Kolejówka" do likwidacji

Agnieszka Smogulecka
Rząd planuje zlikwidować Straż Ochrony Kolei, a zamiast niej utworzyć policję kolejową. Tymczasem w Poznaniu zapadła decyzja o likwidacji specjalistycznego komisariatu kolejowego. Ma to nastąpić 1 kwietnia.

Zgodnie z projektem ustawy, powołanie policji kolejowej miałoby się odbyć przed Euro 2012. - Projekt przewiduje zwię-kszenie liczby policjantów, którzy pilnują bezpieczeństwa na kolei. O przyjęcie do służby będą mogli starać się także funkcjonariusze SOK - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Zapisy trafią teraz pod obrady Sejmu - dodaje.

A w Poznaniu od pewnego czasu coraz głośniej mówi się o likwidacji komisariatu kolejowego, który mieści się na dworcu PKP Poznań Główny. Pracuje w nim obecnie prawie 40 osób - to służba dyżurna, patrolówka, kryminalni i dochodzeniówka. Tak będzie do kwietnia - dowiedział się "Głos Wielkopolski".

- Jednostka jest spora, a zagrożenie na dworcu i wokół niego niewielkie - Krzysztof Jarosz, wielkopolski komendant wojewódzki policji potwierdza, że postanowił o likwidacji "kolejówki". Zaznaczył, że decyzja była poprzedzona drobiazgową analizą zdarzeń, które notuje się na dworcu. A jest ich niewiele.

Na stacjach kolejowych w całej Wielkopolsce - od stycznia do końca września ubiegłego roku - zanotowano 75 kradzieży, 6 rozbojów, 5 bójek, 2 zabójstwa. Poza budynkami dworców, na obszarach kolejowych było jeszcze 61 kradzieży. Głównie kradzieże odnotowano także w wagonach, zarówno pasażerskich, jak i towarowych. W porównaniu z 73 tys. przestępstw, jakie były w województwie, te 350 na kolei to niewiele.
- Dlatego lepiej przesunąć policjantów prewencji z komisariatu kolejowego do wydziału zabezpieczenia miasta - mówi Krzysztof Jarosz. - Kryminalni i dochodzeniowcy trafią do komisariatu Poznań Targi - wyjaśnia. Nie ukrywa , że nie bez znaczenia były kwestie finansowe. Pomieszczenia komisariatu są dzierżawione, a to rodzi koszty.

Z jednej strony niewielka przestępczość i koszty, z drugiej zbliżające się mistrzostwa Euro 2012. Decyzja nie była łatwa. Zwłaszcza że tereny kolejowe są specyficznym obszarem pracy dla mundurowych. Policjanci "kolejówki" znają kieszonkowców, co ułatwia przegonienie ich z dworca. Znają się także na sposobach kradzieży towarów z wagonów, na wyposażeniu składów i urządzeń kolejowych. Są w stałym kontakcie z obsługą dworców i pociągów, co usprawnia załatwienie wielu spraw związanych np. z zabezpieczeniem przejazdu kibiców.

W minionych latach w Poznaniu zlikwidowano jeden komisariat, na Ławicy - od tego czasu teren lotniska jest "obsługiwany" przez policjantów z Jeżyc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań: "Kolejówka" do likwidacji - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski