Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recenzja ze spektaklu „Wolność. Równość. Braterstwo. Wspomnienie o Europie” [ZDJĘCIA]

Stefan Drajewski
Sceny ze spektaklu „Wolność. Równość. Braterstwo. Wspomnienie o Europie”
Sceny ze spektaklu „Wolność. Równość. Braterstwo. Wspomnienie o Europie” Jochen Melchior
Rok po premierze zobaczyliśmy w Poznaniu tryptyk teatralny zrealizowana przez Francuzów, Niemców i Polaków. Trzy idee, trzy kraje i trzy teatry. Tak można podsumować wspólny projekt teatralny noszący tytuł „Wolność. Równość. Braterstwo. Wspomnienie o Europie”.

Pretekstem do realizacji tego projektu była dwusetna rocznica urodzin Georga Büchnera (1813-1837). Artyści wybrali najbardziej polityczne dzieło twórcy - „Śmierć Dantona”, by przyjrzeć się, jak idee Rewolucji Francuskiej funkcjonują w zjednoczonej Europie. Prapremiera odbyła się 17 października 2013 r. w Niemczech. Potem spektakl prezentowany był we Francji. W Poznaniu mogliśmy go zobaczyć w miniony weekend.

Théâtr’Action z Francji zajął się kwestią wolności. Theater Büchnerbühne z Niemiec - równością, Teatr Biuro Podróży z Poznania - braterstwem. Każdy zespół potraktował swój temat we właściwy dla siebie sposób.

Büchner napisał „Śmierć Dantona” w 1835 roku, ale kiedy ze sceny pada zdanie „wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”, ma się wrażenie, że powiedział je nasz sąsiad lub kolega z pracy. Podobnych kwestii dochodzi ze sceny do publiczności bardzo wiele. Dotyczą one każdej poruszonej w spektaklu idei. A te aktualizują się nie tylko w czasie, ale i... przestrzeni, np. na Ukrainie. Spektakl ten to nie tylko „wspomnienie o Europie”, to także a może przede wszystkim diagnoza na temat współczesnej Europy.

Najbardziej - od strony teatralnej - podobał mi się zespół francuski z genialnym odtwórcą roli Dantona: lekki, brillant, a jednak przejmujący i dojmujący zarazem.

Teatr Büchnerbühne estetycznie sytuuję się między teatrem ekspresjonistycznym a brechtowskim, nakreślony ostrymi i zamaszystymi kreskami.

Wreszcie Teatr Biuro Podróży, który doszukał się najwięcej wspólnych tropów między przeszłością a teraźniejszością, używając języka teatralnego operującego wyrazistym znakiem i zacięciem publicystycznym.
Spektakl „Wolność. Równość. Braterstwo. Wspomnienie o Europie” nie pozwala na moment zapomnieć, że tytułowe idee się nie starzeją, że ciągle są narażone na niebezpieczeństwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski