Wielkopolska: Elfy na torach już za półtora roku. Film

  Piotr Talaga

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na wielkopolskich torach nastąpi wkrótce przełom cywilizacyjny. Stanie się to za sprawą Elfów, czyli produkowanych przez bydgoska firmę Pesa, elektrycznych zespołów trakcyjnych.
  Wielkopolska: Elfy na torach już za półtora roku. Film

  ©Zviad Glonti

  Pierwsze szynobusy wyruszą w trasę już za 1,5 roku. W sumie do Wielkopolski trafią 22 Elfy. Na zakup nowych niskopodłogowych pociągów zarząd województwa wyda dużo, bo aż 469,5 mln zł, ale jak podkreślił podpisując dziś umowę z bydgoską Pesą marszałek Marek Woźniak, przełom cywilizacyjny musi kosztować.

  Zobacz film: Poznań. Elfy - rewolucja na torach

  Elfy są szybkie - osiągają prędkość do 160km/h. W wersji dla Wielkopolski mają 206 miejsc siedzących, maksymalnie mogą przewieźć 450 pasażerów. Jedną z najważniejszych zalet tych pociągów jest - jak podkreśla prezes Pesy, Tomasz Zaboklicki - wysoki poziom bezpieczeństwa.

  Nowe pociągi będą jeździły na wyznaczonych liniach: z Poznania do Zbąszynka, Konina i Gniezna. Dokładnego określenia tras, na których Elfy będą kursowały, domagała się Unia Europejska, która współfinansuje zakup pociągów dla Wielkopolski.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe czy wytrzymają napięcie w sieci kolejowej

  kowalski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 38

  Takie ładne Elfy, ciekawe jak się będą sprawowały w eksploatacji???? Aktualnie kolejarze z energetyki podają zamiast 3000V w sieci kolejowej 250% więcej!!!!!!!!! Taki pojazd może w łatwy sposób...rozwiń całość

  Takie ładne Elfy, ciekawe jak się będą sprawowały w eksploatacji???? Aktualnie kolejarze z energetyki podają zamiast 3000V w sieci kolejowej 250% więcej!!!!!!!!! Taki pojazd może w łatwy sposób ulec awarii a nawet spaleniu!!!!! Czy wyobrażacie sobie ELFA zapełnionego ludżmi i powstaje w nim pożar od przepięcia????!!!!!! A taka sytuacja że w sieci kolejowej wokół POZNANIA jest 7500V jest codziennością.
  CIEKAWE CO MA DO POWIEDZENIA PKP NA TEN TEMAT??????DOBRZE BY BYŁO ŻEBY ODPOWIEDNIE SŁUŻBY URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO ZAJĘŁY SIĘ TĄ SPRAWĄ ZAWCZASU.......zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rowery

  w pociągu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 28

  A czt będzie miejsce do przewożenia rowerów?
  Skoro jest ponad 200 miejsc siedzących, to do pociągu powinno zmieścić się minimum 20 rowerów.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo