Poznań: Wzrosną czynsze w spółdzielniach mieszkaniowych

  Poznań: Wzrosną czynsze w spółdzielniach mieszkaniowych

  Bartosz Trzebiatowski, BEM

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od tego miesiąca mieszkańcy osiedli Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będą musieli więcej płacić za czynsz, niebawem podwyżki dotkną też lokatorów z innych spółdzielni.

  - Opłaty korygujemy wyłącznie o rosnące koszty utrzymania budynków. Podwyżka opłaty eksploatacyjnej i remontowej wynosi cztery procent na wszystkich osiedlach, poza Władysława Jagiełły i Zygmunta Starego. Tam stawki wzrosły o 8 procent ze względu na bardzo wysokie koszty walki z zimą, które w minionym roku przekroczyły 100 tysięcy złotych - mówi Michał Tokłowicz, wiceprezes PSM.

  Od początku marca więcej za swoje mieszkania będą zmuszeni płacić też lokatorzy budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.
  Spółdzielnia także tłumaczy to wzrostem kosztów utrzymania budynków i ogólnym wzrostem cen. Opłata eksploatacyjna na poszczególnych osiedlach wzrośnie od 12 do 20 groszy (od 1 mkw.). Całkowicie bez podwyżek pozostawiony zostanie natomiast fundusz remontowy.

  Z wyższymi czynszami muszą też liczyć się mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle Młodych", którzy już zostali poinformowani (z trzymiesięcznym wyprzedzeniem), o zmianie stawek od 1 kwietnia 2011roku. - Zmieni się wysokość dotychczasowej stawki eksploatacji i utrzymania nieruchomości. Opłata ta wyniesie średnio 5,05 złotych od metra kwadratowego - mówi Anna Jurgielewicz zajmująca stanowisko ds. public relations w SM Osiedle Młodych.

  Obecnie średnia stawka eksploatacji i utrzymania nieruchomości w blokach na Ratajach wynosi 4,85 zł od metra kwadratowego, więc opłata wzrośnie średnio w całej spółdzielni o 4,06 procenta.
  W tej opłacie zawiera się m.in. koszt: odpisu na fundusz remontowy, wywozu odpadów czy utrzymania czystości w budynkach. To także przeglądy techniczne bloków oraz konserwacja zieleni.
  Na Ratajach wzrośnie także opłata z tytułu eksploatacji i utrzymania nieruchomości. Tu przewidziano podwyżkę o 2,3 proc.

  Podwyżki na Piątkowie

  osiedle Bolesława Chrobrego: stawka eksploatacyjna (za metr kwadratowy mieszkania) - wzrost z 1,36 na 1,41 złotych; stawka remontowa: 1,65 na 1,70 złotych
  osiedle Jana III Sobieskiego: stawka eksploatacyjna - wzrost z 1,38 zł na 1,44; stawka remontowa: 1,05 na 1,09 zł
  osiedle Bolesława Śmiałego: stawka eksploatacyjna - wzrost z 1,38 zł na 1,40; stawka remontowa: z 1,57 na 1,63 zł
  osiedle Władysława Łokietka: stawka eksploatacyjna - wzrost z 1,27 zł na 1,32; natomiast stawka remontowa wzrost: z 1,39 na 1,44 zł
  osiedle Stefana Batorego: stawka eksploatacyjna - wzrost z 1,16 zł na 1,21; stawka remontowa: z 1,19 na 1,25 zł
  osiedla Władysława Jagiełły i Zygmunta Starego: stawka eksploatacyjna - wzrost z 1,13 zł na 1,41; stawka remontowa: z 1,50 na 1,58 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo