Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014 w Katowicach: Krupa vs. Sośnierz. Kto zostanie prezydentem?

Redakcja
Wybory 2014 w Katowicach: Krupa vs. Sośnierz. Kto zostanie prezydentem?
Wybory 2014 w Katowicach: Krupa vs. Sośnierz. Kto zostanie prezydentem?
Wybory 2014 w Katowicach. Do walki w II turze stają Marcin Krupa i Andrzej Sośnierz. Kto zostanie prezydentem Katowic? Poznaj sylwetki kandydatów w wyborach samorządowych.

Wybory 2014 w Katowicach:

Wybory zostaną przeprowadzone w godzinach od 7.00 do 21.00, w tych samych lokalach wyborczych, co w dniu 16 listopada 2014 r.

Poznajcie kontrkandydatów na fotel prezydenta Katowic:

Marcin Krupa, wiceprezydent Katowic, kandydujący na prezydenta miasta z poparciem ustępującego po 16 latach Piotra Uszoka, zmierzy się w niedzielę w II turze wyborów z Andrzejem Sośnierzem (PiS).

Krupa jest kandydatem komitetu Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Rządzący od 1998 roku Katowicami Uszok kandydował z listy tego społecznego komitetu i wygrywał trzykrotnie - w latach 2002, 2006 i 2010.

Uszok kandydaturę Krupy przedstawił oficjalnie na początku października, oceniając jego szanse "bardzo, bardzo wysoko". Podkreślał też wtedy, że włącza się w kampanię Krupy "w imię odpowiedzialności za miasto". Wielokrotnie zaznaczał też, że kandydat ten jest "osobą młodą, która gwarantuje nowe spojrzenie na miasto", i jest najlepiej przygotowany, aby być prezydentem miasta oraz kontynuować zadania. "Nie ukrywam, że powierzyłem mu strategiczne obszary rozwojowe - odpowiadał m.in. za wydział rozwoju miasta, za przygotowanie kluczowych inwestycyjnych projektów. Wiele się nauczył" - mówił prezydent Katowic o sprawowanej przez Krupę od 4 lat funkcji wiceprezydenta tego miasta.

Krupa, który chce "dalej pielęgnować to, co zostało rozpoczęte", czyli m.in. przyciągać inwestorów, wspierać kulturę, swój program wyborczy podzielił na 10 punktów. Nazwał go "umową z mieszkańcami Katowic".

Listę otwiera propozycja, by na budżet obywatelski przeznaczyć 20 mln zł oraz wypracować "skuteczniejsze procedury" związane z jego realizacją. Zaproponował też m.in. stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz powołanie pełnomocnika ds. kontaktów pomiędzy organizacjami pozarządowymi (w Katowicach zarejestrowanych jest kilka tysięcy takich organizacji).

W programie wyborczym znalazły się też budowa trzech krytych basenów o długości 25 m każdy wraz z tzw. "małą strefą spa", budowa co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie - głównie dla młodych rodzin oraz zagwarantowanie miejsc w żłobku i przedszkolu "dla każdego dziecka z Katowic". Znalazł się w nim też "pakiet bezpłatnych usług miejskich" dla rodzin wielodzietnych, w tym bezpłatny transport miejski dla rodzin z trójką i więcej dzieci.

Inne punkty programu to m.in. budowa Centrum Nauki w Katowicach, ożywienie terenów poprzemysłowych, wspieranie inwestycji i nowych technologii poprzez powołanie "opiekuna inwestora". Zaproponował również budowę kolei linowej o długości ok. 4,5 km na południu Katowic jako m.in. ekologicznej i szybkiej alternatywy dla ruchu samochodowego i tramwajowego.

Marcin Krupa ma 38 lat, urodził się i mieszka w Katowicach, jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jest absolwentem wydziału transportu Politechniki Śląskiej, w 2005 r. obronił pracę doktorską w specjalności budowa i eksploatacja maszyn. Radnym miasta był w latach 2006-2010, gdzie pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego komisji skarbu, był też wiceprzewodniczącym klubu radnych Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Jako wiceprezydent nadzoruje m.in. zadania miasta w zakresie planowania strategicznego, rozwoju systemów transportowych, ochrony i kształtowania środowiska, gospodarki komunalnej, zagospodarowania i planowania przestrzennego.

Jest też ekspertem ds. oceny projektów unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, sędzią sportów samochodowych.

W komitecie poparcia kandydata znaleźli się m.in. kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek, aktorka Anna Guzik, dyrektor naczelna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert, muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i gitarzysta Artur Rojek.

ZOBACZ KONIECZNIE:
* WYNIKI WYBORÓW 2014: OTO JUŻ WYBRANI PREZYDENCI I BURMISTRZOWIE W MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO
* WYNIKI WYBORÓW 2014: KTO W II TURZE WYBORÓW? TUTAJ WALKA NADAL TRWA

ZOBACZ KONIECZNIE:
NAJNOWSZE OSTATECZNE WYNIKI WYBORÓW DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO

Wybory 2014 w Katowicach:

Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, znany m.in. z wprowadzenia przed laty na Śląsku elektronicznych kart ubezpieczenia zdrowotnego, Andrzej Sośnierz (PiS) zmierzy się w II turze wyborów prezydenta Katowic z Marcinem Krupą, wspieranym przez ustępującego prezydenta Piotra Uszoka.

Swoją kandydaturę Sośnierz – dziś dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie - ogłosił po rezygnacji przez wieloletniego prezydenta Katowic Piotra Uszoka z ubiegania się o kolejną kadencję (wcześniej PiS sygnalizowało chęć poparcia Uszoka). Choć w wyborach startował z poparciem dużej partii, w kampanii zapewniał, że „na zawsze pozostanie bezpartyjny”. Jego hasło wyborcze brzmiało: „Lepiej. Szybciej. Na pewno”.

Podczas konwencji wojewódzkiej PiS w Katowicach 25 października Sośnierz mówił, że wybory samorządowe to szansa na przebudowę sceny politycznej, „która już od dłuższego czasu zamarła i która jest niezwykle destrukcyjna dla Polski”. „To państwo jak gdyby nie istnieje” - diagnozował Sośnierz. „Wybory to często obietnice, że coś się zmieni. Ja obiecuję, że będzie szybciej, lepiej i na pewno” - nawiązał do swego hasła wyborczego kandydat PiS.

Jednym z jego sztandarowych postulatów jest powołanie w Katowicach banku miejskiego. W kampanii Sośnierz nie precyzował, kto miałby być w tym projekcie partnerem samorządu. Zgodnie z prawem bankowym miasta nie mogą być samodzielnym właścicielem banków, mogłyby np. współtworzyć je w formie spółki akcyjnej z co najmniej dwoma innymi podmiotami. Argumentował jednak, że to sposób na zatrzymanie w Katowicach pieniędzy.

Sośnierz wyjaśniał, że odsetki z udzielanych przez bank kredytów trafiałyby do budżetu miasta. Poprzez kredyty niskooprocentowane bank miejski miałby jednocześnie pobudzać przedsiębiorczość, co z kolei miałoby przekładać się na nowe miejsca pracy i zapobiegać wyludnianiu się Katowic. Wśród innych postulatów Sośnierz mówił m.in. o aktywizacji centrum miasta oraz o „polityce kulturalnej, którą należy wyraźnie aktywizować w nowych kierunkach”. Służyłoby to m.in., aby Katowice – jako stolica regionu – pełniły rolę „integrującą i inspirującą dla samorządów innych miast”.

Podczas śląskiej konwencji PiS występujący po Sośnierzu prezes partii Jarosław Kaczyński nawiązał do jego postulatu, aby zapobiegać wyludnianiu się Katowic. Mówił jednak głównie o skutkach ustaleń październikowego szczytu UE ws. polityki klimatyczno-energetycznej i o postulatach dla całego regionu. Kilka dni później bezpośrednio Sośnierza zachwalał w Katowicach prezes Polski Razem Jarosław Gowin, mówiąc o nim, że jest „rzadkim i cennym typem polityka-menedżera”.

63-letni Andrzej Sośnierz z wykształcenia jest lekarzem. Jego nazwisko stało się znane, kiedy kierowana przez niego Śląska Regionalna Kasa Chorych wprowadziła pionierskie w Polsce rozwiązanie - elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Służy ona ubezpieczonym w obecnie śląskim oddziale NFZ do dziś.

Sośnierz już raz startował w wyborach na prezydenta Katowic - w 2002 r. zajął drugie miejsce (w pierwszej turze wygrał wówczas Uszok). W wyborach w 2005 r. został posłem z ramienia PO. Potem należał do klubu parlamentarnego PiS.

W 2006 r. ówczesny premier Jarosław Kaczyński powołał go na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Zrezygnował z tej funkcji po wyborach w 2007 r., kiedy został posłem z listy PiS. W 2010 r. wystąpił z klubu parlamentarnego tej partii i przeszedł do ówczesnego klubu Polska Jest Najważniejsza. Start do Sejmu z list tego ugrupowania w 2011 r. nie przyniósł mu mandatu.

Pasją Sośnierza jest historia. Jest założycielem Fundacji Zamek Chudów, do której należy m.in. zamek w miejscowości o tej nazwie pod Gliwicami, częściowo odrestaurowany ze środków fundacji. Jako dyrektor Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie Sośnierz zaktywizował działalność tej placówki, organizując liczne imprezy i stawiając na rozwój działalności naukowej. PAP


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera