Poznań: Za 272 tysiące złotych zlicytowano mieszkanie na...

  Poznań: Za 272 tysiące złotych zlicytowano mieszkanie na osiedlu Zwycięstwa

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  – Pieniądze zarobione na sprzedaży zasilają fundusz remontowy – mówi Grzegorz Kaźmierczak

  – Pieniądze zarobione na sprzedaży zasilają fundusz remontowy – mówi Grzegorz Kaźmierczak ©Waldemar Wylegalski

  Pięć mieszkań na Winogradach ma nowych właścicieli. Spółdzielnia wystawiła je na licytację. Największe udało się sprzedać za 272 tysiące złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na remonty.
  – Pieniądze zarobione na sprzedaży zasilają fundusz remontowy – mówi Grzegorz Kaźmierczak

  – Pieniądze zarobione na sprzedaży zasilają fundusz remontowy – mówi Grzegorz Kaźmierczak ©Waldemar Wylegalski

  Wystawiane na licytację zostały mieszkania, które z różnych powodów udało się spółdzielni "odzyskać".

  - Dotychczasowi mieszkańcy mogli zostać wyeksmitowani lub umrzeć bez spadkobiercy - wyjaśnia Grzegorz Kaźmierczak, zastępca prezesa Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Winogrady". - Sprzedajemy również mieszkania na szesnastych piętrach, w których w latach siedemdziesiątych mieściły się pracownie plastyczne.


  To lokale o powierzchni około 65 metrów kwadratowych, które kiedyś były pracowniami artystycznymi. Znajdują się obok strychów w wieżowcach. Ponieważ nie są zajmowane, spółdzielnia postanowiła je sprzedać.

  Podobne licytacje organizowane są na Winogradach średnio trzy razy w roku. Wszystko zależy od tego, ile mieszkań uda się odzyskać. Każde z nich ogląda rzeczoznawca i wyznacza cenę wywoławczą. W ostatniej licytacji, która odbyła się kilka dni temu, wystartowało ponad dwudziestu chętnych. Najtańsze, 27-metrowe mieszkanie w jednym z bloków na osiedlu Przyjaźni wycenione zostało na 125 tysięcy złotych. Najdroższe, 65-metrowe mieszkanie na Zwycięstwa - na 239 tysięcy złotych.

  - Sprzedaliśmy je drożej, niż wynosiły ceny wywoławcze. To najmniejsze za 147 tysięcy złotych, a za największe nowy właściciel zapłacił aż 272 tysiące - twierdzi Grzegorz Kaźmierczak.

  W sumie spółdzielnia sprzedała pięć mieszkań. Po jednym na osiedlach Wichrowe Wzgórze i Przyjaźni oraz trzy na Zwycięstwa.
  - Wszystkie są do remontu. Kupujący wzięli je w takim stanie, w jakim zostawili je poprzedni lokatorzy. Jedne były bardziej, inne mniej zadbane - mówi prezes Kaźmierczak. - Przed licytacją każdy mógł je obejrzeć, dlatego nikt nie kupił "kota w worku".

  Pieniądze, które spółdzielnia zarabia na sprzedaży mieszkań, zasilają fundusz remontowy i odciążają finansowo pozostałych członków spółdzielni. Wydatków nie brakuje, w najbliższym czasie w wieżowcach trzeba będzie wymienić windy (wymagają tego przepisy unijne). W każdym z wieżowców są aż dwa dźwigi, a koszt wymiany jednego to około 150 tysięcy złotych.

  Podobne licytacje organizują także inne spółdzielnie mieszkaniowe w Poznaniu. Na Piątkowe pierwszeństwo mają jednak członkowie spółdzielni, którzy wciąż znajdują się na liście oczekujących na przydział.

  - Jeśli nie wyrażą chęci wzięcia udziału w licytacji, dopiero wtedy sprzedajemy mieszkania komercyjnie - mówi Krzysztof Winiarz, prezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Takiej procedury wymagają od nas przepisy.

  Wzięcie udziału w takich licytacjach jest szansą na to, by kupić mieszkanie nawet kilkadziesiąt tysięcy taniej, niż na wolnym rynku (przeważnie wymagają one jednak remontu). Przed każdą z nich spółdzielnie muszą ogłosić, że podobna aukcja się odbędzie. Najczęściej informacje pojawiają się w gazetach, na ich stronach internetowych czy klatach schodowych w blokach.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo