Kolej: Za półtora roku pierwsze Elfy pojawią się na...

  Kolej: Za półtora roku pierwsze Elfy pojawią się na wielkopolskich torach

  Piotr Talaga

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pierwsze Elfy trafią do Poznania w drugiej połowie 2012 r.

  Pierwsze Elfy trafią do Poznania w drugiej połowie 2012 r.

  Dziś podpisana zostanie umowa na dostawę pociągów elektrycznych dla Wielkopolski. Pierwsze składy firma Pesa dostarczyć ma za półtora roku. Ostatnie (z 22 zamówionych) powinny się pojawić za 40 miesięcy.
  Pierwsze Elfy trafią do Poznania w drugiej połowie 2012 r.

  Pierwsze Elfy trafią do Poznania w drugiej połowie 2012 r.

  Dostawcą elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Wielkopolski będzie bydgoska spółka Pesa, która wygrała przetarg. Firma zaoferowała pojazd typu 22 WE Elf, przeznaczony do obsługi pasażerskiego ruchu na liniach zelektryfikowanych. Pojazd może poruszać się z maksymalną prędkością eksploatacyjną 160 km/godz. Ma on ponad 75 m długości i na stałych miejscach siedzących może przewozić 204 pasażerów (maksymalna liczba pasażerów wynosi 450 przy 4 osobach na mkw.).

  Nowe niskopodłgowe pociągi będą kosztowały 469,5 mln złotych. Samorząd wojewódzki otrzyma jednak na ich zakup pomoc z funduszy unijnych w wysokości 168,4 mln zł. - Wsparcie dotyczy tak zwanych wydatków kwalifikowanych - mówi Henryk Szczefanowicz, zastępca dyrektora departamentu transportu Urzędu Marszałkowskiego. - W Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym zarezerwowano na to zadanie kwotę brutto w wysokości 483,3 miliona złotych. Jest ona wyższa od rzeczywistego kosztu zakupu pojazdów od Pesy. Część tej nadwyżki zostanie zapewne przeznaczona na koszty promocji, audytu oraz podatku VAT.

  Zakup nowego taboru przez samorząd województwa wielkopolskiego związany jest z tworzeniem własnej spółki przewozowej Koleje Wielkopolskie. Ma ona zastąpić firmę Przewozy Regionalne, w której nasz samorząd ma mniejszościowe udziały.

  W projekcie tegorocznego budżetu województwa wielkopolskiego na Przewozy Regionalne Urząd Marszałkowski zamierza wydać 113 mln zł. Jest to kwota o 13 mln zł wyższa od ubiegłorocznej. Przeciwko zwiększeniu dotacji protestuje opozycja w sejmiku. Klub PiS uważa, że nadwyżkę należałoby przekazać na podniesienie kapitału Kolei Wielkopolskich.

  Prawdopodobnie jednak tak się nie stanie. Jak twierdzi wicemarszałek Wojciech Jankowiak, zmniejszenie dotacji oznaczałoby konieczność ograniczenia liczby pociągów. Tymczasem w tym roku zamówiono ich więcej niż w 2010 roku. Ostateczny kształt budżetu powinien zostać przyjęty na sesji 21 lutego.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na wielkopolskich torach

  Marych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Czyli mamy aż 1.5 roku na wybudowanie tych torów przystosowanych do max prędkości 160 km/h. Do dzieła bracia i siostry.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo