Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezonowa praca przed świętami, jakie podatki

Milena Kochanowska
Sezonowa praca przed świętami, jakie podatki? Na pytania odpowiada Tomasz Świtek z Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
Sezonowa praca przed świętami, jakie podatki? Na pytania odpowiada Tomasz Świtek z Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady Remigiusz Sikora
Sezonowa praca przed świętami, jakie podatki? Na pytania odpowiada Tomasz Świtek z Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady. Będziesz w taki sposób dorabiać? Przeczytaj koniecznie!

Przed Świętami Bożego Narodzenia zamierzam sprzedawać choinki, wcześniej kupione z nadleśnictwa. Czy muszę zgłaszać działalność gospodarczą i co z podatkiem?
– W pana przypadku trudno mówić o działalności prowadzonej w sposób ciągły, nie musi więc pan zakładać firmy. Zarobione ze sprzedaży choinek pieniądze powinien pan potraktować jako przychód z innych źródeł i wykazać je w składanym za ten rok zeznaniu podatkowym. Jeżeli zamierza pan sprzedawać drzewka albo inne towary co roku nie tylko w okresie przedświątecznym, to działanie takie będzie prowadzeniem działalności gospodarczej. Wówczas powinien pan pomyśleć o założeniu firmy.

**

Sporadyczna działalność przedświąteczna nie wymaga zakładania firmy

**

Przed świętami zamierzam sprzedawać suszone grzyby, zebrane własnoręcznie. Czy muszę zapłacić od tego podatek?
– Nie musi pani płacić żadnego podatku. Sprzedaż ziół dziko rosnących, leśnych jagód, owoców i grzybów leśnych zbieranych osobiście jest zwolniona z podatku dochodowego.

Mam gospodarstwo rolne. W okresie przedświątecznym, przez dwa tygodnie chcę sprzedawać przed galerią handlową jemiołę i świerk ze swojego lasu. Czy będę musiał zapłacić podatek?
– Nie. Przychody z gospodarki leśnej nie są opodatkowane podatkiem dochodowym. Natomiast będzie musiał pan zapłacić podatek rolny.

Nie pracuję. Chcąc dorobić przed świętami zamierzam sprzedawać wykonane przez siebie ozdoby choinkowe. Jak mam się rozliczyć z urzędem skarbowym? Czy muszę pomyśleć o działalności?
– Nie. Działalność gospodarcza to działalność zarobkowa, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Co prawda sprzedaż wykonanych przez panią ozdób świątecznych, jest działaniem zarobkowym i zorganizowanym, trudno jednak uznać, że ma charakter ciągły. Zarobione pieniądze powinna pani wykazać w swoim zeznaniu rocznym, jako przychód z innych źródeł.

Pracuję na umowę o pracę. Jednorazowo, w okresie przedświątecznym chcę sprzedawać własne wyroby – pierogi, krokiety, pierniki. Czy ich sprzedaż muszę opodatkować i jak to wyliczyć?
– Przychód ze sprzedaży wykaże pani w składanym zeznaniu rocznym. Opodatkuje pani różnicę pomiędzy tym co pani zarobiła, a kosztami jakie poniosła, na przykład na zakup produktów wykorzystanych do przygotowania potraw i wypieków, pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających ich zakup.

Jestem studentem. Postanowiłem, że podczas świąt będę pracował przebrany za świętego Mikołaja. Czy muszę wykazać mój dochód i w jaki sposób?
– Dochód powinien wykazać pan w zeznaniu rocznym, ale tylko wtedy, gdy zarobi pan więcej niż 3091 zł, bo tyle wynosi roczny dochód, od którego nie płacimy podatku, a wobec tego nie składamy też PIT-u. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej, w ciągu tego roku pan nie zarabiał.

W grudniu, w weekendy będą organizowane jarmarki świąteczne. Zamierzam na nich sprzedawać wykonaną przez siebie biżuterię artystyczną. Jak opodatkować zyski z ich sprzedaży?
– Jeżeli nie jest to działalność gospodarcza sporadyczna, to zarobione pieniądze będą przychodem z działalności artystycznej. Od uzyskanej kwoty ze sprzedaży biżuterii odejmie pani poniesione koszty, a powstałą różnicę wykaże w deklaracji PIT.


Przed świętami będę sprzedawała na jarmarku suszone jabłka, gruszki i śliwki zebrane z własnego ogrodu. Czy sprzedaż taką muszę opodatkować?

– Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznym, sprzedaż suszonych owoców z własnej uprawy jest działalnością rolniczą i nie podlega opodatkowaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski