Nasze drogie autostrady. Przejechanie 100 km może nas...

  Nasze drogie autostrady. Przejechanie 100 km może nas kosztować ok. 20 zł

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nasze drogie autostrady. Przejechanie 100 km może nas kosztować ok. 20 zł

  ©Polskapresse

  20 gr za kilometr w przypadku samochodu osobowego, 10 gr za kilometr w przypadku motocykla - taką stawkę za przejazd autostradą państwową planuje wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury.
  Nasze drogie autostrady. Przejechanie 100 km może nas kosztować ok. 20 zł

  ©Polskapresse

  Ministerstwo zamieściło propozycję w projekcie rozporządzenia, które trafiło do konsultacji społecznych. Stawki w tej wysokości obowiązywałyby za przejazd autostradami państwowymi, czyli odcinkami, które buduje Generalna Dyrekcja Dróg Państwowych i Autostrad. Zgodnie z projektem rozporządzenia opłata w przypadku pojazdu o masie całkowitej do 3,5 tony, a więc między innymi samochodów osobowych, wyniesie maksymalnie 20 gr za każdy przejechany kilometr. Stawka w przypadku motocykli wyniosłaby połowę tej sumy, czyli 10 groszy.

  Płacić za przejazd autostradami rządowymi zaczniemy już w tym roku. - Od lipca opłaty będą pobierane za przejazd fragmentem autostrady A2 pomiędzy Strykowem a Koninem - zapowiada Marcin Hadaj, rzecznik prasowy GDDKiA. Odcinek liczy ok. 103 km, więc opłata będzie mogła wynieść w przypadku samochodu ok. 20 zł, a w przypadku motocykla - nieco ponad 10 zł. Do tej pory oddanym jeszcze w połowie 2006 r. odcinkiem można było jeździć bezpłatnie.

  Z kolei od grudnia (tak wskazują obecne plany GDDKiA) pobierana będzie opłata na odcinku autostrady A4 między Wrocławiem a Katowicami, którym kierowcy mogli przez całe lata podróżować bezpłatnie. Odcinek liczy ok. 250 km, więc opłata w przypadku samochodu wyniesie nawet 50 zł, w przypadku motocykla - ok. 25 zł. Docelowo płatne będą wszystkie odcinki.

  Resort infrastruktury podkreśla jednak, że ustalone stawki na autostrady budowane ze środków państwa są niższe, niż pobierają prywatne firmy na wybudowanych przez siebie odcinkach (w systemie koncesyjnym).
  Na przykład Autostrada Wielkopolska od stycznia pobiera po 13 zł za każdy z odcinków na A2 (tj. Konin - Września, Września - Poznań i Poznań - Nowy Tomyśl), co oznacza, że za kilometr kierowcy średnio płacą ok. 28 gr. Z kolei Autostrada Małopolska na liczącym niespełna 60 km odcinku między Katowicami a Krakowem żąda 16 zł, co oznacza, że średnio za kilometr stawka wynosi ok. 25 gr.

  Ministerstwo ocenia, że stawka 20 gr za kilometr zostanie zaakceptowana przez kierowców. Taką właśnie stawkę przyjęto ostatecznie na odcinku autostrady A1 Rusocin - Stanisławie - Swarożyn. Od 20 lutego 2008 r. do 1 maja 2008 r. wprowadzono stawkę 0,27 zł/km, ale tej kierowcy nie zaakceptowali. Rozporządzenie dotyczy samochodów o masie do 3,5 tony. Pozostałe pojazdy już od 1 lipca włączone zostaną do elektronicznego systemu poboru opłat i płacić będą za przejazd nie tylko autostradami, ale również drogami szybkiego ruchu.

  - W przyszłości do systemu elektronicznego będą mogli przystąpić kierowcy indywidualni. Będą mogli wypożyczyć specjalne urządzenie, dzięki któremu będą mogli uniknąć płacenia za każdy odcinek z osobna i czekania na przejazd przez bramki - zapowiada Marcin Hadaj.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Omijam autostrady

  poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

  Omijam autostrady i nie interesuje mnie to, nie znam nikogo z moim znajomych kto jeździ autostradą.......ceny z kosmosu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO już dziękujemy!

  przedstawiciel narodu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

  dopłacamy tym darmozjadom każdym kupowanym litrem benzyny, do tego podatki... Polacy na PO już nie zagłosują!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złodzieje!.Mamy najdroższe

  tomek byd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 23

  autostrady w Europie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlaczego drogie

  karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 22

  stać mnie na samochód ,stać na benzyne to te koszty przejazdu autostradą sa do przełknięcia a jak będzie teoretycznie zakładając mniejszy ruch to rynek zmusi do obniszki

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY