Poznań kupił grupowo gaz. Jest pierwszy w Polsce

Poznań kupił grupowo gaz. Jest pierwszy w Polsce

BOK

Głos Wielkopolski

Głos Wielkopolski

Około 200 tysięcy złotych zaoszczędzi miasto w przyszłym roku na zakupie gazu. Ta kwota może być wyższa, bo zapowiadany jest wzrost taryf PGNiG w 2015 r. Skąd te oszczędności? Podobnie, jak w przypadku dostaw energii elektrycznej, Poznań postanowił utworzyć grupę zakupową gazu.
- Jako pierwsze miasto w Polsce podjęliśmy działania w tym kierunku - podkreśla Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta.

We wrześniu miasto ogłosiło przetarg na grupowy zakup gazu. 10 listopada otwarto oferty, a dziesięć dni później rozstrzygnięto postępowanie. Wygrała je gdańska spółka, której propozycja była najkorzystniejsza. Za około 5,5 mln metrów sześciennych gazu poznańska grupa zapłaci nieco ponad 12 mln zł. Będą nim ogrzewane budynki prawie 150 instytucji podlegających miastu, w tym na przykład: Urząd Miasta, przedszkola, szkoły, ogród zoologiczny.

Prezydent Ryszard Grobelny podpisał właśnie umowę z gdańską firmą na kompleksową dostawę gazu w przyszłym roku.
Przypomnijmy, że od dwóch lat Urząd Miasta grupowo kupuje także prąd. Dzięki temu w ubiegłym roku zaoszczędzono 17 mln zł. W październiku zawarto kolejną, trzecią już umowę na dostawę energii elektrycznej w przyszłym roku. Tym razem na wspólne zakupy wybrało się aż 57 partnerów. Wśród nich znalazły się nie tylko poznańskie instytucje, ale także z terenu 15 gmin, należących do Stowarzyszenia Metropolia Poznań.Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dlaczego ma być wzrost taryf za gaz?

Asia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jeżeli dobrze pamiętam umowa z Rosją została podpisana na 30 lat z określeniem ceny, która jest kosmosem w stosunku do innych krajów. Rosja nie podniosła nam cen, będzie gazoport - czyli tańszy...rozwiń całość

Jeżeli dobrze pamiętam umowa z Rosją została podpisana na 30 lat z określeniem ceny, która jest kosmosem w stosunku do innych krajów. Rosja nie podniosła nam cen, będzie gazoport - czyli tańszy gaz... Skąd ta podwyżka? zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tańszy gaz?

Cav (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Gazoport=droższy gaz.
A nie tańszy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Stąd

Zgredek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

PGNIG poniósł stratę na sprzedaży gazu odbiorcom detalicznym - 1,5%. A słyszałaś może o niezależności energetycznej? Kosztuje 610$ za m3, a zależność od ruskich kosztowała 385$ za m3. Stąd!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo