Wielkopolska: Nowe świątynie pod wezwaniem bł. Jana Pawła II

  Wielkopolska: Nowe świątynie pod wezwaniem bł. Jana Pawła II

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ks. Szczepan Łakomy z parafii na os. Pod Lipami

  Ks. Szczepan Łakomy z parafii na os. Pod Lipami ©Paweł Miecznik

  W Wielkopolsce na razie tylko w archidiecezji poznańskiej powstaną kościoły pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. Będą to trzy świątynie: w Poznaniu na os. Pod Lipami, w Luboniu oraz w Kościanie.
  Ks. Szczepan Łakomy z parafii na os. Pod Lipami

  Ks. Szczepan Łakomy z parafii na os. Pod Lipami ©Paweł Miecznik

  - Już podczas mszy pogrzebowej Jana Pawła II, odprawianej w poznańskiej katedrze jeden z biskupów powiedział, że powinien w naszej archidiecezji powstać kościół, który byłby wotum wdzięczności za pontyfikat polskiego papieża - mówi ks. Szczepan Łakomy, wikariusz parafii pw. św. Karola Boromeusza na os. Pod Lipami.

  Parafia ma także kaplicę pod tym wezwaniem. Św. Karol Boromeusz był patronem Ojca Świętego od chrztu, imię to nadano parafii w oczekiwaniu na beatyfikację papieża. Kościół jest na razie w budowie, a jej zakończenie przewiduje ksiądz wikariusz za około dwa, trzy lata.

  W stanie surowym stoi już kościół w Luboniu i to prawdopodobnie ta świątynia pierwsza doczeka się konsekracji i tym samym zostanie pierwszą w naszym województwie pw. bł. Jana Pawła II.
  - Kościół powstał w sposób cudowny. Sam Pan Bóg miał w tym swój udział - mówi ks. Bernard Cegła, proboszcz parafii pw. św. Barbary, gdzie powstaje świątynia. - Pomógł nam deweloper, który w zamian za kawałek ziemi zgodził się wybudować kościół.

  Fakt, że Jan Paweł II będzie patronem kościoła, ogłosił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki 4 grudnia ub. r.
  - To była inicjatywa naszej parafii, zawsze czuliśmy się z Ojcem Świętym bardzo związani, a kiedy umarł, pod krzyżem, który ustawiliśmy na wzgórzu, zebrało się kilkanaście tysięcy osób na mszy św. Wzgórze od tamtej pory nazywane jest Wzgórzem Papieskim - tłumaczy ks. Bernad Cegła. - To właśnie u jego stóp będzie stała świątynia.

  Trzecia parafia, gdzie kościołowi patronować będzie polski papież, istnieje już w Kościanie na os. Konstytucji 3 Maja. Parafię powołał abp S. Gądecki 1 stycznia 2010 r. Tymczasowo wierni modlą się tam w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A to ci spryciarz

  rek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 148 / 134

  Ten proboszcz Cegła z Lubonia mówi, że to wprost cud, iż udało mu się zbudować kolejny w tym mieście kościół, o deweloper go zbuduje za działkę, którą dostał od parafii. Co za obłuda: przecież za...rozwiń całość

  Ten proboszcz Cegła z Lubonia mówi, że to wprost cud, iż udało mu się zbudować kolejny w tym mieście kościół, o deweloper go zbuduje za działkę, którą dostał od parafii. Co za obłuda: przecież za to wszystko zapłacą ci, którz kupią mieszkania od tego dewelopera - to nie dobrowolnie zapłacą, ale pod przymusem. A parafia dostała przecież tę działkę za darmo - od państwa, czyli nas wszystkich. Oto oblicze cudu - według wspomnianego proboszcza.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  j

  n (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 108 / 124

  kogo obchodzi chory kościół? tylko chorych !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sieć handlowa Vaticano

  sowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 171 / 169

  buduje nowe markety za kasę klientów...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polacy głupi naród

  miro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 132 / 144

  Polacy głupi naród, i jaki dziwny. Właśnie wybrano na senatora Stokłose, łajdaka, truccilela z zarzutami śadowymi, a potem Ci sami ludzie daja datki na nowe Kosćioly, nikomu niepotrzebne, procz...rozwiń całość

  Polacy głupi naród, i jaki dziwny. Właśnie wybrano na senatora Stokłose, łajdaka, truccilela z zarzutami śadowymi, a potem Ci sami ludzie daja datki na nowe Kosćioly, nikomu niepotrzebne, procz kilku nawiedzonym.... Gdzie tu logika?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo