Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Virtualny Inkubator Przedsiębiorczości

RED
Projekt Virtualny Inkubator Przedsiębiorczości
Projekt Virtualny Inkubator Przedsiębiorczości Virtualny Inkubator Przedsiębiorczości
Rozwój preinkubatorów i inkubatorów przedsiębiorczości w ostatnich latach, ukazuje że ta forma wspierania prowadzenia własnej firmy na stałe zadomowiła się w polskim krajobrazie. Pierwsze inkubatory w Polsce zaczęły powstawać już na początku lat 90. i z każdym rokiem zwiększała się zarówno ich liczba, jak i zasięg terytorialny. Przekłada się to na zainteresowanie korzystaniem z tego typu usług. Czy jednak oferta preinkubatorów i inkubatorów dociera do wszystkich potencjalnych zainteresowanych? Niestety nie, gdyż większość tego rodzaju instytucji zlokalizowanych jest w dużych ośrodkach miejskich, gdzie najczęściej znajdują się ośrodki akademickie. Jak zatem dotrzeć do wszystkich potencjalnie zainteresowanych? Naturalną odpowiedzią jest wirtualna inkubacja, której model został opracowany w ramach projektu Virtualny Inkubator Przedsiębiorczości.

O VIP’ie
Projekt Virtualny Inkubator Przedsiębiorczości (VIP), w ramach którego opracowana została usługa wirtualnej inkubacji był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. VIP jest przykładem projektu innowacyjnego testującego, w którym tworzona jest innowacja (w tym wypadku model wirtualnej inkubacji), w oparciu o dokładnie zdiagnozowane potrzeby osób potencjalnie zainteresowanych korzystaniem z usługi (odbiorcy – osoby chcące przetestować/założyć własną działalność gospodarczą) lub wdrożeniem usługi (użytkownicy – instytucje prowadzące dotychczas usługę inkubacji i preinkubacji lub instytucje zainteresowane wdrożeniem takiej usługi). Model VIP oprócz prowadzonych badań, został również praktycznie przetestowany w warunkach faktycznego funkcjonowania przez 15 odbiorców – osoby prowadzące firmę w ramach preinkubatora i 10 użytkowników, przedstawicieli instytucji, którzy z perspektywy moderatora mieli dostęp do wszystkich funkcjonalności. Efektem badań i testowania jest model wirtualnej inkubacji, gotowy do wdrożenia. Co istotne, zadaniem projektów innowacyjnych jest również przekazanie wszystkim zainteresowanym instytucjom możliwości wdrożenia innowacji (w tym wypadku VIP’a) na podstawie bezpłatnej licencji zezwalającej na korzystanie z modelu wypracowanego w ramach VIP.

Innowacyjność VIP’a
Na czym zatem polega cały model VIP i jego innowacyjność? VIP jest preinkubatorem, którego wyjątkowość polega na zaoferowaniu kompleksowaych usług tylko i wyłącznie online na podstawie specjalnie utworzonego portalu internetowego. W ramach VIP’a każdy odbiorca (osoba prowadząca firmę w ramach preinkubatora) w „jednym miejscu” ma dostęp do szeregu usług takich jak: usługa księgowa, pomoc ekspertów z dziedziny prawa, księgowości oraz wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń e-learningowych i artykułów, których tematyka powiązana jest z kwestiami rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjątkowość tego rozwiązania przejawia się w formie świadczenia usług, gdyż całe wsparcie oferowane jest na jednym portalu i online. Dzięki temu dostęp do usługi inkubacji mają osoby, które dotychczas nie mogły skorzystać z usług inkubatorów lub miały utrudniony do nich dostęp. Są to głównie osoby niepełnosprawne, osoby które zamieszkują obszary, w których nie ma dostępu do tego typu usług lub osoby, które sprawują opiekę nad osobami zależnymi. Dodatkowo model VIP dedykowany jest dla osób mobilnych, które nie spędzają zbyt wiele czasu w jednym miejscu, a potrzebują wsparcia merytorycznego w prowadzeniu firmy.

Funkcjonalność VIP’a charakteryzuje się m.in. możliwością prowadzenia pełnej księgowości przez preinkubator (np. generowanie faktur) online. Co istotne wszystkie aspekty związane z faktycznym transferem dokumentów (np. umowy z preinkubowanym) odbywają się za pomocą poczty, tak by osoba preinkubowana nie musiała tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do miejsca, gdzie preinkubator się znajduję. Oprócz tego osoby prowadzące firmę w ramach VIP’a mogą liczyć na pomoc ekspertów z dziedziny prawa, księgowości i marketingu. Odbywa się to za pomocą formularzy online, w których wysyła się zapytanie dotyczące określonej tematyki.

Oprócz wsparcia ekspertów, w ramach portalu VIP stworzone zostały specjalne szkolenia e-learningowe z tematyki m.in. form prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzenia działań marketingowych, czy możliwości znalezienia źródeł finansowania. Ponadto, preinkubowany miał dostęp do bezpłatnej infolinii oraz forum, na którym możliwa była wymiana opinii czy tworzenie sieci współpracy. Zaoferowanie tych wszystkich usług online, w „jednym miejscu”, w ramach jednego portalu internetowego, umożliwiło stworzenie produktu innowacyjnego, możliwego do wdrożenia, w prosty sposób, w praktycznie każdej instytucji zainteresowanej jej implementacją.

Istotnym elementem tworzenia portalu VIP była ciągła interakcja zarówno z osobami, które są preinkubowane, jak i z instytucjami potencjalnie zainteresowanymi wdrożeniem u siebie modelu wirtualnej inkubacji. Efektem tego są liczne ankiety oraz raporty z badań analizujące preferencje osób zaangażowanych w testowanie produktu, sporządzane na różnych etapach realizacji projektu. Dzięki temu możliwe było zaznajomienie się ze wszystkimi opiniami związanymi z funkcjonowaniem portalu oraz z jego administracją.

Projekt VIP, który był realizowany w partnerstwie ponadnarodowym (Teknikdalen Foudation) oraz krajowym (Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości) tworzy niepowtarzalną możliwość wdrożenia innowacyjnego modelu w instytucjach zainteresowanych. Jednakże przed przystąpieniem do wdrażania zachęcamy do zapoznania się z podręcznikiem Virtualny Inkubator Przedsiębiorczości. Vademecum oraz z instrukcją korzystania z portalu Przewodnik po platformie VIP dla użytkowników, w których zawarte są najważniejsze informacje dotyczące projektu, implementacji modelu oraz korzystania z niego (dokumenty znajdują się na stronie www.proregio.org.pl, zakładka Projekty – VIP). Zachęcamy również do odwiedzenia portalu VIP.PROREGIO.ORG.PL, na którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące projektu.

www.proregio.org.pl

VIP.PROREGIO.ORG.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski