Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wdzięczności w Poznaniu. Większość za jego odbudową

Karolina Koziolek
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu
W sprawie odbudowy Pomnika Wdzięczności poznaniacy są podzieleni niemal równo na pół. Szala lekko przeważa jednak na korzyść tych, którzy są za odbudową obiektu - wynika z sondażu instytutu Homo Homini dla "Głosu Wielkopolskiego".

Zapytaliśmy poznaniaków czy są za odbudową pomnika nie precyzując jednak, gdzie pomnik miałby stanąć. (Sondaż przeprowadzony wraz z sondażem prezydenckim na próbie 1000 osób). Przypomnijmy, że komitet odbudowy początkowo chciał, by pomnik - jak przed wojną - stanął na Placu Mickiewicza. Teraz mówi się o lokalizacji nad Maltą (po północnej stronie). Na to zgody nie chce dać prezydent, tłumacząc, że tak duży obiekt byłby niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania. Komitet powołał jednak swoich ekspertów, którzy zapisy planu interpretują inaczej.

Sprawdź również: Pomnik Wdzięczności w Poznaniu: Marsz przeciwników [ZDJĘCIA]

A co na to sami poznaniacy? Zdecydowanie za odbudową (bez podania lokalizacji) jest 19,5 proc badanych, a "raczej" za odbudową więcej, bo 29,6 proc badanych. Co łącznie daje 49 proc zwolenników tej inicjatywy.

Przeciwników jest mniej (45,2), ale różnica jest niewielka. Zdecydowanie przeciwnych odbudowie jest 27,7 poznaniaków, raczej przeciwnych jest 17,5 proc. mieszkańców.

Dla mnie ten wynik nie oznacza, że większość jest za odbudową, ale że idea bardzo mocno dzieli poznaniaków - komentuje Piotr Kostka, prezes poznańskiego SARP-u. - Pomnik Wdzięczności już przed wojną poróżnił mieszkańców miasta. Teraz dzieje się dokładnie to samo. Jeśli idea zamiast łączyć dzieli nas, może lepiej z niej zrezygnować - dodaje.

Ostro o pomyśle odbudowy pomnika wielokrotnie, nie tylko na naszych łamach, wypowiadał się krytyk architektury Jarosław Trybuś, tłumacząc m. in. że nie ma sensu odbudowy czegoś, co jest tak słabe pod względem artystycznym. "Warto tworzyć miejsca pamięci, które nie przytłaczają jednoznacznością. Zbyt jednoznaczne symbole nie łączą, a dzielą" - przekonywał Trybuś.

Jego głos wpierała dr Jadwiga Zimpel z Instytutu Kulturoznawstwa UAM przypominając, że współcześnie człowiek szuka interakcji z przestrzenią. Ciekawie zaprojektowany pomnik ma szansę przyciągnąć, nie być jedynie nudnym monumentem.

Polecamy też: Pomnik Wdzięczności w Poznaniu. Jeden już mamy!

Prof. Stanisław Mikołajczak , szef komitetu odbudowy pomnika odpowiada jednak, że mody architektoniczne go nie interesują. Wyniki sondażu dla "Głosu" są według niego bardzo zadowalające. - Wynik bardzo mnie cieszy. Pokazuje, że większość poznaniaków jest za tym, by pomnik znowu stanął. Ten głos wzmacnia dodatkowo fakt, że jest to grupa osób świadomych, patriotów - komentuje. Dodaje zarazem, że w ostatnich dniach na ręce prezydenta Grobelnego komitet złożył 26 tys. podpisów poznaniaków będących za odbudową pomnika. Rozmowy o przyszłości odbudowy trwają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski