Zdrowie: Centrum Medyczne św. Jerzego rezygnuje....

  Zdrowie: Centrum Medyczne św. Jerzego rezygnuje. Jesienią NFZ ogłosi kolejny konkurs

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Do leczenia dziecięcych oczu potrzebny jest nie tylko okulista, ale i pediatra oraz anestezjolog

  Do leczenia dziecięcych oczu potrzebny jest nie tylko okulista, ale i pediatra oraz anestezjolog ©Grzegorz Dembiński

  Wszystko wskazuje na to, że od 1 marca dzieci będą mogły skorzystać z doraźnej pomocy okulistycznej w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Do tego czasu opiekę zapewni im Centrum Medyczne św. Jerzego.
  Do leczenia dziecięcych oczu potrzebny jest nie tylko okulista, ale i pediatra oraz anestezjolog

  Do leczenia dziecięcych oczu potrzebny jest nie tylko okulista, ale i pediatra oraz anestezjolog ©Grzegorz Dembiński

  - Trwają rozmowy z dyrekcją Szpitala Miejskiego im. Strusia, dotyczące szczegółowych rozwiązań - potwierdza Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - W połowie lutego powinny być znane uzgodnienia.

  Z problemem okulistyki dziecięcej Poznań boryka się od kilku lat, a dokładnie od 2006 r., kiedy to zlikwidowano oddział w szpitalu przy ul. Krysiewicza. Ogłaszane przez wielkopolski NFZ konkursy na utworzenie oddziału okulistyki dziecięcej kończyły się fiaskiem.
  Brakowało chętnych, placówki nie spełniały wymogów albo nie mogły porozumieć się z funduszem w sprawach finansowych. Banaszak-Osiewicz podkreśla, że dzieci mimo tych trudności miały zapewnioną opiekę.

  - Są placówki, które mają zakontraktowane kompleksowe usługi okulistyczne dla wszystkich niezależnie od wieku - dodaje rzecznik.

  I to prawda, że w nagłych przypadkach szpitale dla dorosłych przyjmowały dzieci. Gdzie zatem tkwił problem, że okulistyka dziecięca traktowana jest w Poznaniu, jak kukułcze jajo? Andrzej Grzybowski, wojewódzki konsultant w dziedzinie okulistyki, tłumaczy, że utworzenie oddziału dla dzieci to działalność wykraczająca poza jedną specjalizację. Oprócz okulisty, potrzebni są pediatra, anestezjolog. Placówka musi też posiadać Szpitalny Oddział Ratunkowy.

  Po wielu perturbacjach w połowie ubiegłego roku NFZ podpisał kontrakt z Centrum Medycznym św. Jerzego. Miało ono prowadzić oddział dla najmłodszych do końca 2011 r.

  - Umowy są aneksowane co roku - wyjaśnia Banaszak-Osiewicz. - Centrum nie zaakceptowało naszych warunków na 2011 r. Ogłosiliśmy konkurs, ale został unieważniony, ponieważ nikt się nie zgłosił.

  Sytuacja wymagała natychmiastowych działań. Grzybowski poinformował o niej wojewodę, marszałka i prezydenta wskazując, że do czasu znalezienia rozwiązania okulistykę dziecięcą mogłyby przejąć szpitale przy Szwajcarskiej, Lutyckiej lub wojskowy. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku zadanie to realizować będzie Szwajcarska. Jesienią NFZ ogłosi konkurs. Ma on wyłonić placówkę, z którą fundusz podpisze trzyletnią umowę na świadczenie usług z zakresu okulistyki dziecięcej.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo