Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie składki ZUS powinien za nas płacić nasz szef

Milena Kochanowska
Składki ZUS: Pracodawca powinien raz w roku przekazać nam na piśmie – lub za naszą zgodą w formie elektronicznej – informacje zawarte w imiennych raportach miesięcznych
Składki ZUS: Pracodawca powinien raz w roku przekazać nam na piśmie – lub za naszą zgodą w formie elektronicznej – informacje zawarte w imiennych raportach miesięcznych 123 RF
Nie każdy wie, jakim ubezpieczeniom podlega i jakie składki ZUS powinien mieć płacone. A to warto wiedzieć!

Możemy uważać się za pracownika, jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę lub wykonujemy pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarliśmy z pracodawcą, z którym pozostajemy w stosunku pracy.

1. Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu, a także ubezpieczeniu zdrowotnemu.

**

Pracodawca wpłaca składki do ZUS-u, ale nie tylko on je finansuje. Znaczną cześć odprowadzanych przez niego składek pokrywa sam pracownik

**

2. W przypadku pracownika, płatnikiem składek jest jego pracodawca i to on ma obowiązek składania dokumentów do ZUS-u. W ciągu siedmiu dni od dnia zatrudnienia, szef musi zgłosić nas do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA, a gdy rozwiąże stosunek pracy, wyrejestrować nas z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA – również w ciągu siedmiu dni. Co miesiąc pracodawca musi rozliczać składki za pracownika i przekazywać imienny raport ZUS RCA lub ZUS RSA (gdy pracownik choruje lub ma inne przerwy w pracy). Pracodawca ma więc obowiązek potrącania z dochodów pracownika, rozliczania oraz płacenia należnych składek za każdy miesiąc kalendarzowy.

3. Pracodawca wpłaca składki do ZUS-u, ale nie tylko on je finansuje. Znaczną cześć odprowadzanych przez niego składek pokrywa sam pracownik (są potrącane z jego pensji).

  • Składka na ubezpieczenie emerytalne 19,52 proc. finansowana jest w równych częściach przez pracownika i pracodawcę po 9,76 proc.
  • Składkę na ubezpieczenia rentowe 8 proc. pracownicy finansują sami w wysokości 1,5 proc., resztę – 6,5 proc. opłaca pracodawca.
  • Na ubezpieczenie chorobowe 2,45 proc. składkę finansuje w całości pracownik, natomiast składkę na ubezpieczenie wypadkowe, której wysokość jest zróżnicowana, finansuje pracodawca.
  • Składka na ubezpieczenie zdrowotne 7,75 proc. z zaliczki na podatek, 1,25 proc. pobierane jest z dochodu pracownika.

4. Podstawę wymiaru, to jest kwotę, od której naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika stanowi przychód z tytułu wykonywania pracy, czyli wynagrodzenie. Jednak nie od wszystkich naszych przychodów składki są naliczane. Przy obliczaniu wysokości składek do ZUS-u nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych, a także pewnych składników przychodu (np. nagród jubileuszowych, odpraw przysługujących w związku z przejściem na emeryturę lub rentę).

5. Roczna kwota, od której naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla danego pracownika w roku kalendarzowym, nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2014 roku jest to kwota 112 380 zł. Jeśli do płacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden pracodawca (pracujemy w dwóch lub więcej firmach), to my powinniśmy zawiadomić wszystkich pracodawców o przekroczeniu kwoty rocznej. Jeżeli kwota ta zostanie przekroczona, musimy wystąpić do pracodawcy, a on z kolei do ZUS-u o zwrot nadpłaconych składek.
6. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby. Kwotę, od której nalicza się składki, pomniejsza się jednak o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowane przez pracownika.

7.Jeśli pracownik osiąga przynajmniej minimalne wynagrodzenie, pracodawca musi płacić za niego również składki na Fundusz Pracy. Gdy ubezpieczony pracuje u więcej niż jednego pracodawcy, bierze się pod uwagę sumę wynagrodzeń. Pracodawca płaci za pracownika składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, jeżeli: urodził się on po dniu 31 grudnia 1948 r. i wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w ustawie o emeryturach pomostowych. Składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracodawca nie płaci:

  • przez 36 miesięcy za pracownika wracającego z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego,
  • przez 12 miesięcy za pracownika, który ukończył 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawał w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy,
  • za osobę, która osiągnęła wiek wynoszący 55 lat (kobiety) albo 60 lat (mężczyźni).Przy obliczaniu wysokości składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe oraz zdrowotne, a także FP, FGŚP i FEP nie stosuje się ograniczenia do kwoty trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

8. Pracodawca powinien raz w roku przekazać nam na piśmie – lub za naszą zgodą w formie elektronicznej – informacje zawarte w imiennych raportach miesięcznych. Jeżeli uważamy, że dane w informacji nie są zgodne ze stanem faktycznym, możemy zgłosić na piśmie lub do protokołu, do pracodawcy, wniosek o sprostowanie informacji zawartych w raportach w ciągu trzech miesięcy od otrzymania informacji. Jeśli przez miesiąc pracodawca nie uwzględni reklamacji, na nasz wniosek sprawa zostanie rozstrzygnięta przez oddział ZUS-u. Informacje zawarte w imiennych raportach miesięcznych pracodawca musi przekazywać w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły do dnia 28 lutego roku następnego. Na żądanie pracownika powinien robić to w inny sposób – jednak nie częściej niż raz na miesiąc za miesiąc poprzedni. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski