Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Superprodukcja prezesa "Merkurego"

Marcin Kostaszuk
Superprodukcja na antenie już 28 lutego
Superprodukcja na antenie już 28 lutego ARCHIWUM
75 odcinków, 120 aktorów w obsadzie, w rolach głównych same gwiazdy: między innymi Adam Ferency, Marian Opania i Marian Dziędziel. Na motywach powieści kryminalnej "Ręczna robota" Ryszarda Ćwirleja powstaje superprodukcja... radiowa.

Teatr Polskiego Radia funkcjonuje w zbiorowej świadomości za sprawą "Matysiaków" i "W Jezioranach". Obie radiowe powieści liczą już ponad 2500 odcinków i nadal są emitowane na falach programu I Polskiego Radia. Przyciągają one jednak głównie starszych słuchaczy, co skłoniło szefów teatru do odświeżenia oferty.

- Nadszedł czas, by zaproponować trochę lżejszy materiał - mówi dyrektor TPR Janusz Kukuła. Dlaczego wybrał powieść Ćwirleja?
- Przeczytałem "Ręczną robotę" jakiś czas temu i byłem pod wrażeniem. Poza wyrazistym wątkiem kryminalnym ma on spore walory poznawcze - dotyczy czasów PRL i barwnie oddaje realia tamtego okresu. Zaproponowałem zatem autorowi, by dostosował książkę do wymogów radiowego słuchowiska i napisał scenariusz - mówi dyrektor TPR.

- Propozycja pojawiła się we wrześniu ubiegłego roku. Książ-ka "spuchła" do rozmiaru 650 stron, głównie za sprawą dialogów, które musiałem rozpisać na około 150 postaci. Długie opisy w radiowej formule nie wchodziły w grę - mówi Ćwirlej.

Mieliśmy okazję posłuchać fragmentów pierwszych odcinków. Zwraca uwagę doskonała jakość nagrań i dźwięk przestrzenny, a także lekko jazzująca muzyka wprowadzająca w klimat lat 80. No i oczywiście aktorzy: narratorem jest Adam Ferency, a główni bohaterowie - poznańscy milicjanci rozwiązujący sprawę morderstwa w pociągu - mówią głosami Mariana Opani (Olkiewicz), Krzysztofa Banaszyka (Marcinkowski) i Zbigniewa Suszyńskiego (Brodziak). Pojawia się też postać ich kolegi po fachu Pytloka, którego zagrał popularny w ostatnich latach aktor ze Śląska Marian Dziędziel. W sumie wystąpiło 120 aktorów.

- Czy to jest radiowa superprodukcja? Rzeczywiście, to było duże przedsięwzięcie, głównie logistyczne, by sprawnie zorganizować pracę. Pod względem finansowym już mniej - koszt nagrania serii złożonej z 75 odcinków po 8-10 minut każdy jest niższy niż budżet jednego odcinka serialu telewizyjnego - mówi Janusz Kukuła.

Czy Ryszard Ćwirlej nie obawia się zarzutów, że stanowisko prezesa lokalnej rozgłośni Polskiego Radia ułatwiło karierę jego powieści w teatrze należącym do tej samej instytucji?
- Książka broni się sama. Prezesem się bywa, twórcą powieści kryminalnych jestem zaś od wielu lat. Decyzji o stworzeniu spektaklu nie podjął zresztą zarząd spółki, ale dyrektor Teatru Polskiego Radia - odpowiada Ryszard Ćwirlej i zwraca uwagę, że prezesem Radia Merkury jest od października 2010 roku, natomiast praca nad "Ręczną robotą" w wersji radiowej rozpoczęła się wcześniej, bo we wrześniu ubiegłego roku.

- Dopóki będę prezesem "Merkurego" nie ma mowy o tym, by ten spektakl był promowany na poznańskiej antenie - zapewnia Ćwirlej.
Może zatem dojść do paradoksalnej sytuacji: radiowy kryminał rozgrywający się w Poznaniu nie będzie emitowany w Wielkopolsce, ale na przykład w Katowicach. Tamtejszy oddział PR jest ponoć zainteresowany "Ręczną robotą" ze względu na rozbudowany wątek śląski w powieści. O tym czy "Ręczna robota" stanie się poznańskim radiowym produktem eksportowym, przekonamy się niebawem. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany na antenie radiowej "Jedynki" 28 lutego o godzinie 13.45.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań: Superprodukcja prezesa "Merkurego" - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski