Poznań: Superprodukcja prezesa "Merkurego"

  Poznań: Superprodukcja prezesa "Merkurego"

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Superprodukcja na antenie już 28 lutego

  Superprodukcja na antenie już 28 lutego ©ARCHIWUM

  75 odcinków, 120 aktorów w obsadzie, w rolach głównych same gwiazdy: między innymi Adam Ferency, Marian Opania i Marian Dziędziel. Na motywach powieści kryminalnej "Ręczna robota" Ryszarda Ćwirleja powstaje superprodukcja... radiowa.
  Superprodukcja na antenie już 28 lutego

  Superprodukcja na antenie już 28 lutego ©ARCHIWUM

  Teatr Polskiego Radia funkcjonuje w zbiorowej świadomości za sprawą "Matysiaków" i "W Jezioranach". Obie radiowe powieści liczą już ponad 2500 odcinków i nadal są emitowane na falach programu I Polskiego Radia. Przyciągają one jednak głównie starszych słuchaczy, co skłoniło szefów teatru do odświeżenia oferty.

  - Nadszedł czas, by zaproponować trochę lżejszy materiał - mówi dyrektor TPR Janusz Kukuła. Dlaczego wybrał powieść Ćwirleja?
  - Przeczytałem "Ręczną robotę" jakiś czas temu i byłem pod wrażeniem. Poza wyrazistym wątkiem kryminalnym ma on spore walory poznawcze - dotyczy czasów PRL i barwnie oddaje realia tamtego okresu. Zaproponowałem zatem autorowi, by dostosował książkę do wymogów radiowego słuchowiska i napisał scenariusz - mówi dyrektor TPR.

  - Propozycja pojawiła się we wrześniu ubiegłego roku. Książ-ka "spuchła" do rozmiaru 650 stron, głównie za sprawą dialogów, które musiałem rozpisać na około 150 postaci. Długie opisy w radiowej formule nie wchodziły w grę - mówi Ćwirlej.

  Mieliśmy okazję posłuchać fragmentów pierwszych odcinków. Zwraca uwagę doskonała jakość nagrań i dźwięk przestrzenny, a także lekko jazzująca muzyka wprowadzająca w klimat lat 80. No i oczywiście aktorzy: narratorem jest Adam Ferency, a główni bohaterowie - poznańscy milicjanci rozwiązujący sprawę morderstwa w pociągu - mówią głosami Mariana Opani (Olkiewicz), Krzysztofa Banaszyka (Marcinkowski) i Zbigniewa Suszyńskiego (Brodziak). Pojawia się też postać ich kolegi po fachu Pytloka, którego zagrał popularny w ostatnich latach aktor ze Śląska Marian Dziędziel. W sumie wystąpiło 120 aktorów.

  - Czy to jest radiowa superprodukcja? Rzeczywiście, to było duże przedsięwzięcie, głównie logistyczne, by sprawnie zorganizować pracę. Pod względem finansowym już mniej - koszt nagrania serii złożonej z 75 odcinków po 8-10 minut każdy jest niższy niż budżet jednego odcinka serialu telewizyjnego - mówi Janusz Kukuła.

  Czy Ryszard Ćwirlej nie obawia się zarzutów, że stanowisko prezesa lokalnej rozgłośni Polskiego Radia ułatwiło karierę jego powieści w teatrze należącym do tej samej instytucji?
  - Książka broni się sama. Prezesem się bywa, twórcą powieści kryminalnych jestem zaś od wielu lat. Decyzji o stworzeniu spektaklu nie podjął zresztą zarząd spółki, ale dyrektor Teatru Polskiego Radia - odpowiada Ryszard Ćwirlej i zwraca uwagę, że prezesem Radia Merkury jest od października 2010 roku, natomiast praca nad "Ręczną robotą" w wersji radiowej rozpoczęła się wcześniej, bo we wrześniu ubiegłego roku.

  - Dopóki będę prezesem "Merkurego" nie ma mowy o tym, by ten spektakl był promowany na poznańskiej antenie - zapewnia Ćwirlej.
  Może zatem dojść do paradoksalnej sytuacji: radiowy kryminał rozgrywający się w Poznaniu nie będzie emitowany w Wielkopolsce, ale na przykład w Katowicach. Tamtejszy oddział PR jest ponoć zainteresowany "Ręczną robotą" ze względu na rozbudowany wątek śląski w powieści. O tym czy "Ręczna robota" stanie się poznańskim radiowym produktem eksportowym, przekonamy się niebawem. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany na antenie radiowej "Jedynki" 28 lutego o godzinie 13.45.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z młodym Hasińskim?

  benek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 39

  Pięknie! A ktoś może wreszcie powie, że dostał to w nagrodę od Hasińskiego, za przyjęcie jego pasierba do Merkurego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Upioryt PRL

  Piotr M. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  Ordynacka wzięła się za sprzedawanie upiększonego PRL - u. Dobrzy milicjanci rozwiązujący problemy zwykłych obywateli. Ćwirlej sam jest niczym z kryminału razem z Siwcem i Kwaśniewskim (Mariuszem)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trylogia i dalej?

  Hrun (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 58 / 28

  Trochę bez sensu tak zaczynać od trzeciej w cyklu, nie lepiej cofnąć się do pierwszych dwóch książek? Ci co nie czytali mieliby okazję wychwycić cały kontekst i klimat...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  =

  == (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 46

  TA STRONA NADAL STRASZNIE SIĘ OTWIERA I FATALNIE DZIAŁA! MOŻE COŚ WRESZCIE Z TYM ZROBICIE!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Upiory

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 37

  Powodzenia! Szkoda, że słuchowisko nie obejmuje jego wcześniejszych książek, zwłaszcza Upiorów spacerujących nad Wartą :(

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo