Sekret tylko dla twoich uszu

  Sekret tylko dla twoich uszu

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jak się okazuje, Polacy najchętniej zwierzają się ze swoich, choć również cudzych, najgłębszych stajemnic przyjaciołom

  Jak się okazuje, Polacy najchętniej zwierzają się ze swoich, choć również cudzych, najgłębszych stajemnic przyjaciołom ©archiwum

  Komu najczęściej powierzamy swoje sekrety? Przyjaciołom, mamie, narzeczonemu czy fryzjerce? Polacy najchętniej zdradzają swoje najgłębsze tajemnice przyjaciołom, a dopiero potem ukochanym osobom. Rosjanie częściej na powierników wybierają stylistów. Ale potrzeba podzielenia się sekretem przekracza nie tylko granice państw.
  Jak się okazuje, Polacy najchętniej zwierzają się ze swoich, choć również cudzych, najgłębszych stajemnic przyjaciołom

  Jak się okazuje, Polacy najchętniej zwierzają się ze swoich, choć również cudzych, najgłębszych stajemnic przyjaciołom ©archiwum

  Co każdy wie, wie tylko dla siebie i powinien zachować to w sekrecie. Kiedy tylko to wyjawi, budzi się sprzeczność, a jeżeli wda się w dysputę, wytrąci siebie z równowagi i co w nim najlepszego, zostanie, jeżeli nie unicestwione, to w każdym razie zachwiane - tak stwierdził kiedyś Johann Wolfgang Goethe. Ale potrzeba podzielenia się tym, co leży na sercu, bywa jednak większa. I tak skrywana głęboko tajemnica powierzana jest drugiej osobie w nadziei, że przyniesie to ulgę.
  Tylko kto nadaje się na powiernika? Mąż, żona, partner życiowy, a może przyjaciele lub rodzina? Część osób zdradza swoje (a często bywa, że i cudze) sekrety zupełnie obcym osobom, w tym również takim, których ma nadzieję już nigdy nie spotkać.

  Jednak najczęściej dręczącymi nas sprawami chcemy podzielić się z ukochanymi. Pod tym względem nie różnimy się tak bardzo od mieszkańców innych państw. Potwierdza to globalny sondaż miesięcznika Reader's Digest, który wykazał, że w 8 z 19 objętych badaniem krajów to życiowi partnerzy przede wszystkim wysłuchują najskrytszych tajemnic.

  Powiem w sekrecie, ale tylko ukochanemu
  Ankietowanym osobom zadano pytanie: "Komu powierzasz swoje sekrety?" Najczęściej padała odpowiedź: przyjacielowi, ale tuż za nią uplasowała się opcja: mężowi lub żonie. Partnerzy życiowi byli stawiani na pierwszym miejscu jako powiernicy w 8 z 19 objętych badaniem krajów. Z tym że we Francji i Wielkiej Brytanii współmałżonkowie wygrywali ex aequo z przyjaciółmi (dostali odpowiednio po 37 i 38 proc. wskazań).

  W Polsce też zaufanie do ukochanych osób jest spore: 30 proc. osób deklarowało, że to im zwierzają się najczęściej. U naszych "bratanków" Węgrów mężowie i żony wiedzą o sobie nawzajem najwięcej - aż 59 proc. ankietowanych odpowiedziało, że to partnerom życiowym powierza najczęściej swoje tajemnice.

  1 3 4 5 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo