Kalisz: Korki będą w internecie

  Mariusz Kurzajczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nowoczesny, pierwszy tego typu w Polsce system sygnalizacji świetlnej, powstanie w Kaliszu. Inwestycja kosztować ma ponad 22 miliony złotych, ale w dużej mierze sfinansowana zostanie z pieniędzy Unii Europejskiej.
  Nowy system sygnalizacji obejmie też skrzyżowanie ul. Górnośląskiej z Nowym Światem

  Nowy system sygnalizacji obejmie też skrzyżowanie ul. Górnośląskiej z Nowym Światem ©Mariusz Kurzajczyk

  System sygnalizacji świetlnej, który ma powstać w latach 2011 -2013 sprawdzi prędkość jadących pojazdów, ostrzeże przed tworzącymi się korkami i wskaże najdogodniejszą trasę.

  - Pozwoli monitorować pracę sygnalizatorów na każdym skrzyżowaniu: zgłosi awarię, policzy też (z podziałem na ciężarówki i auta osobowe) przejeżdżające samochody - tłumaczy Krzysztof Gałka, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu.

  Wychwyci także pojazdy poszukiwane przez policję, przeciążone oraz tych kierowców, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Informacje i podgląd na skrzyżowania będą widoczne w inter-necie. Dzięki temu kierowcy bę-dą mogli uniknąć korków i pojechać najlepszą drogą w wybrane przez siebie miejsce.


  Zatwierdzony przez ministerstwo projekt dotyczy tzw. I etapu realizacyjnego i uwzględnia 23 skrzyżowania wyposażone w sygnalizację świetlną na głównych arteriach miasta - m.in. na ulicach Górnośląskiej, Wrocławskiej oraz al. Wojska Polskiego.
  Powstanie centrum sterowania sygnalizacją świetlną, wraz z centralnym komputerem monitorującym i zarządzającym sygnalizacją. Wszystkie skrzyżowania zostaną połączone z centrum kablem światłowodowym o łącznej długości 32 kilometrów. Jednocześnie wymienione zostaną dotychczasowe sterowniki sygnalizacji, które będą zastąpione przez nowoczesne urządzenia. Wszystkie skrzyżowania wyposażone będą w pętle indukcyjne i kamery wideo.

  Kaliscy kierowcy od lat narzekają na korki, które powstają nie tylko w centrum miasta, a winą za nie obarczają między innymi sygnalizację świetlną. W ostatnich latach na kilku skrzyżowaniach zamiast świateł powstawały ronda, które skutecznie rozładowywały ruch na drogach, ale nie wszędzie można je budować, choćby z powodu wąskich ulic. Starania o pieniądze na budowę nowatorskiego systemu kaliski samorząd rozpoczął przed rokiem.

  Okazało się, że na projekty budowy sygnalizacji świetlnej, o ile zawierają nowatorskie rozwiązania, można dostać pieniądze z UE. W ubiegłym roku Kalisz złożył stosowny wniosek.
  - Nasz projekt został oceniony bardzo wysoko i umieszczony na liście rankingowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Infrastruktury jako projekt podstawowy, z pełnym dofinansowaniem wynoszącym 85 procent kosztów, czyli ponad 19 mln zł - podkreśla Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.
  Cała inwestycja ma kosztować 22,4 mln zł.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo