Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Poznań nie chce biletów dla seniorów za 50 zł

Marcin Idczak
ZTM Poznań nie chce biletów dla seniorów za 50 zł
ZTM Poznań nie chce biletów dla seniorów za 50 zł PTZM Warszawa
ZTM Poznań jest zdecydowanie przeciwny wprowadzeniu biletu seniora w Poznaniu. Takie wrażenie można odnieść po przeczytaniu odpowiedzi Bogusława Bajońskiego, dyrektora ZTM, na interpelację radnej Dominiki Król.

Bilet seniora wprowadza coraz więcej miast w Polsce. Dla przykładu w Warszawie kosztuje on 50 złotych na rok (365 dni od momentu skasowania). Wykupić go mogą osoby pomiędzy 65. a 70. rokiem życia (starsi mają już darmowe przejazdy). - Otrzymało go już ponad 73 tysiące osób. Uprawnia do korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej takich jak tramwaje, autobusy i metro - mów Igor Krajnow z ZTM w Warszawie.

Sprawdź również: ZTM Poznań skończył 6 lat. Z okazji jubileuszu... przypominamy jego wpadki

- Postanowiłam zapytać nasz ZTM w sprawie możliwości wypracowania takiego samego biletu w Poznaniu - mówi Dominika Król. Odpowiedź, jaką uzyskała, bardzo ją zaskoczyła. Po pierwsze Bogusław Bajoński stwierdził, że bilet seniora byłby kolejnym rodzajem ulgi, a koncepcja rozwoju taryfy zakłada ograniczenie liczby uprawnień do zniżek dla wybranych grup i dążenie do niższych opłat dla wszystkich pasażerów. Według szefa ZTM nie powinno się także przenosić charakterystycznych rozwiązań dla innych miast do nas, ponieważ zwiększa to ryzyko skomplikowania poznańskiej taryfy.

- Dla mnie to śmieszka argumentacja - stwierdza Dominika Król. - Czyli wprowadzenie jednego biletu, który wykupuje się raz na cały rok może spowodować bałagan w rodzajach naszych biletów? - pyta retorycznie.

Dodatkowo Bogusław Bajoński wskazuje, że przecież i tak w Poznaniu (i gminach mających podpisane porozumienie transportowe z ZTM) są specjalne bilety dla uczniów (na rok szkolny), studentów (semestralne) i rodzin wychowujących 4 i więcej dzieci.

Polecamy także: ZTM Poznań wprowadzi bilet dla seniorów?

- Dla mnie to też żaden argument, by przygotować specjalne rozwiązania, dzięki któremu seniorzy mogliby taniej korzystać z komunikacji miejskiej - stwierdza Dominika Król.

Jest jeszcze sprawa kosztów. Według wyliczeń ZTM wprowadzenie biletu seniora może łącznie obniżyć przychody o 7,5 miliona złotych rocznie.

Sprawdź również: ZTM Poznań skończył 6 lat. Z okazji jubileuszu... przypominamy jego wpadki

- Takie wyliczenia też mnie nie przekonują - stwierdza Dominika Król. - Dlatego postanowiłam jeszcze zapytać właśnie o sposób oszacowania tej kwoty - dodaje. Wyjaśnia, że chce się dowiedzieć, czy w rachunkach wzięto pod uwagę tylko seniorów już jeżdżących komunikacją miejską, czy też doliczono tych, którzy teraz z uwagi na koszty nie kupują biletów ZTM. - Z drugiej strony kwota 7,5 miliona złotych za to, by osoby po 65 roku życia mogły swobodnie przemieszkać się po mieście, korzystać z różnych atrakcji Poznania, gdyż mogą na nie dotrzeć bez uszczuplania budżetu nie wydaje się być zaporową - stwierdza Dominika Król.

Polecamy także: ZTM Poznań wprowadzi bilet dla seniorów?

Zapytaliśmy ile Warszawa płaci za bilet seniora. - Szacujemy, że rocznie dla budżetu miasta, przy założeniu, że wszystkie osoby, które go kupiły regularnie z niego korzystają, to koszt około 43 milionów złotych - wyjaśnia Igor Krajnow z tamtejszego ZTM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski